A törvény elfogadását a Perzsa-öböl menti államok szervezetének közvetítésével tavaly novemberben tető alá hozott hatalomátadási egyezmény irányozta elő. A jogszabály nemcsak Szálehnek és családtagjainak, hanem az államfő 33 éves uralkodása idején működött összes kormány tagjainak és legközelebbi munkatársainak, katonai és civil vezetőknek nyújt jogi mentességet.
Ez hidegzuhanyként érheti majd azokat az ellenzékieket, akik úgy gondolták, hogy a hatalomátadási egyezményből kifolyólag elfogadott jogszabály csak az elmúlt 11 hónapra vonatkozik, amikor több száz rendszerellenes tüntető vesztette életét összecsapva a karhatalmi erőkkel, s nem mentesíti a rezsim többi vezetőit a felelősségre vonás alól.
A törvénytervezetet még jóvá kell hagynia a parlamentnek, de szanaai illetékesek szerint a törvényhozás várhatóan egyhangúlag fogja megszavazni a jogszabályt. Ali Abdalláh Száleh harminchárom éven át volt hatalmon Jemenben, s az egyezménnyel összhangban tavaly novemberben adta át az ország irányítását alelnökének. A hivatalos hatalomátadás a februári elnökválasztás után lesz.
A Száleh-rendszer elleni tüntetők elégedetlenek a novemberi egyezséggel, amely nem irányzott elő jelentős politikai változásokat, és nem szólt Száleh jogi számonkérhetőségéről. A novemberi egyezség óta Jemenben több tízezres tüntetések voltak, amelyek résztvevői követelték Száleh bíróság elé állítását és rezsimje tagjainak eltávolítását a vezető posztokról. Vasárnap a fővárosban mintegy háromezres tömeg követelte Száleh felelősségre vonását.

„Még 3,65 millió forint hiányzik” – kilométerek örökbefogadásával segíthetsz te is az agydaganatos Hannának