Feltárulhat a sötét múlt

Németországban az igazságügyi minisztérium felkér egy független tudományos bizottságot az intézmény náci múltjának feltárására.

BL
2012. 01. 11. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sabine Leutheuser-Schnarrenberger igazságügyi miniszter – aki a liberális FDP-t képviseli a kormányban – két tekintélyes szakértőt kért fel a munkára. Manfred Görremaker, a potsdami egyetem történésze és Christoph Safferling, a marburgi egyetem büntetőjogi szakértője új forrásokat, mostanáig elzárt dokumentumokat is elemez. Az eredményeket áprilisban egy tudományos tanácskozáson mutatják be. A rendezvényen azt is megvitatják, hogy milyen irányban volna érdemes haladni tovább a kutatással.

A minisztérium célja, hogy a szélesebb nyilvánosságban is „kritikai jellegű diskurzus” kezdődjék a tárca – vagyis a nyugatnémet igazságügyi minisztérium – náci múltjáról. A program súlyponti eleme „a kontinuitás a nemzetiszocialista Németország és az igazságügyi minisztériumnak a hatvanas-hetvenes években végzett kormányzati munkája között” – idézett a FAZ egy minisztériumi dokumentumból.

A kutatók így egyebek között megvizsgálják, hogy milyen kritériumok szerint válogatták össze a minisztérium munkatársait, milyen tényezők határozták meg a hivatali előmenetelt, és miként hatottak a tárca munkájára és személyi állományára az amnesztiatörvények. Külön elemzik azt is, hogy mennyiben fedezhetők fel a náci ideológia nyomai a büntetőjogi reformban.

Korábban több német minisztériumban végeztek hasonló tudományos munkát. Átvilágították például a külügyi tárca 1933 és 1945 közötti tevékenységét. E vizsgálat során megdőlt egy széles körben elterjedt nézet, amely szerint a külügyminisztérium a Hitlerrel szembeni ellenállás titkos fészke volt, és megállapítást nyert, hogy a tárcánál dolgozók többsége aktívan támogatta a rendszert.

Feltételezések szerint az igazságügyi tárca és az igazságszolgáltatási rendszer múltja a legsötétebb. Ennek egyik oka az, hogy a háborút követő átmeneti időszakban igen jelentős volt a bűnözés, a bíróhiányt pedig csak kétes előéletű szakemberek alkalmazásával lehetett enyhíteni. Korábbi vizsgálatok kimutatták például azt, hogy 1962-ben a legfelsőbb bíróságon ítélkező bírók 77 százaléka 1945 előtt is az igazságszolgáltatásban dolgozott – írta a FAZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.