A kormányzó hivatala kedden hozta nyilvánosságra a kegyelmet kapottak nevét, ám a szövetségi állam bírósága szerdán megtiltotta a rabok szabadon engedését. Bár Barbour főként feltételesen szabad lábon lévő elítélteknek kegyelmezett meg, vagy csak a fogva tartási körülmények enyhítését rendelte el, 21-en továbbra is büntetésüket töltötték, s a bíróság az ő elengedésüket akadályozta meg.
Vadászat és szavazás
„A kegyelem azt a célt szolgálja, hogy az elítéltek munkát találhassanak, szakmai jogosítványokat szerezhessenek, illetve vadászhassanak és szavazhassanak” – indokolta az intézkedést a kormányzó, aki két cikluson keresztül vezette a délnyugati szövetségi államot, s most azért távozik hivatalából, mert többször már nem indulhatott a választásokon. „A döntésemet az esetek 90 százalékában a kegyelmi bizottság ajánlása alapján hoztam meg” – hangsúlyozta.
Gyilkosok és fegyveres rablók
A bűntények áldozatainak hozzátartozói felháborodásuknak adtak hangot a kegyelemben részesítettek listájának nyilvánosságra hozása után. A kormányzó többek között megkegyelmezett egy 2010-ben 18 évre ítélt nőnek is, aki egy fiatal orvos házaspár halálát okozta, amikor részegen a kocsijukba hajtott; de van a kegyelmet kapottak között feleséggyilkos, túszejtő, fegyveres rabló és kábítószer-fogyasztó is. Négy gyilkos, akiket Barbour szintén szabadon engedett volna, korábban egy bizalmi program keretében a kormányzói villában dolgozott. A kegyelem olyan rabokat nem érintett, akik a halálos ítéletük végrehajtására vártak.
Több republikánus politikushoz hasonlóan hivatali ideje alatt Barbour többször is keményen fellépett a bűnözés ellen, de 2008-ban például egy olyan törvényt írt alá, amely nem erőszakos bűncselekményekért több ezer elítéltnek tette volna lehetővé, hogy büntetésük egy részének a letöltése után kegyelmet kérjenek. Az intézkedéssel a börtönök zsúfoltságán szerettek volna enyhíteni, illetve pénzt takarítottak meg az államnak.