Mitt Romney – sokak meglepetésére – továbbra is a mezőny élén áll. Nagy szó ez olyan jelölttől, akit az iowai keresztény konzervatívok nem igazán éreznek maguk közé tartozónak, egyrészt mormon hite, másrészt korábbi „gyanús” nyilatkozatai miatt, melyekben többek között kiállt a melegek jogai és az abortusz mellett. A választók bizonytalanságát jelzi, hogy a megbízhatóan hagyományos konzervatív értékeket valló Rick Santorum az elmúlt pár nap alatt behozta korábbi 15-20 százalékos hátrányát, és a lehetséges esélyesek sorába emelkedett.
A megváltozott helyzetnek megfelelően Romney, aki korábban inkább a Fehér Házra koncentrálta támadásait, és a többi jelölt kritizálását a hozzá köthető politikai szervezetekre hagyta, most nyíltan Gingrich és Santorum ellen szólalt fel, rámutatva, nagy ellenfelei „washingtoni” politikusok – ez ma gyakorlatilag szitokszónak számít konzervatív körökben. Santorum ezzel szemben Ron Pault támadva megjegyezte, gyakorlatilag Obamával egyeznek külpolitikai elképzelései, mire a veterán politikus egy interjúban kollektíven „szélkakasnak” nevezte ellenfeleit, akik „demagóg szólamokkal” próbálnak fogást találni a verseny egyetlen elvhű résztvevőjén.
Newt Gingrich a Romney-féle negatívkampány-hadjáratot okolta egyre csökkenő támogatottságáért, és arról beszélt, nem tudja, érdemes-e megmaradni ígéreténél, miszerint nem mondd rosszat párttársairól. „New Hampshire-ben talán elbeszélgetünk majd a massachusettsi egészségügyi törvényről” – fogalmazott. Romney egyik legfontosabb gyenge pontja a fent említett rendelkezés, melyet sok konzervatív a gyűlölt „Obamacare” előképének tart. A sort vezető Rick Perry és Michele Bachmann is inkább előre néz. A texasi kormányzó úgy fogalmazott, nem szabad túl nagy jelentőséget tulajdonítani az iowai versenynek, míg Bachmann a rá jellemző visszafogottsággal közelgő csodáról (azaz saját győzelméről) beszélt, és Margaret Thatcherhöz hasonlította magát.
A legnagyobb kérdés az, végül mit helyeznek majd előtérbe a választók: a nekik tetsző elvekkel rendelkező jelöltet (Santorum, Gingrich), vagy azt, akiről úgy gondolják, képes lesz legyőzni Barack Obamát (Romney). A legutóbbi közvélemény-kutatás adatai szerint az iowaiak maguk sem tudják a választ a kérdésre: a megkérdezettek felének a konzervatív pedigré, másik felének pedig a megválaszthatóság volt a fontosabb.
(CNN, cnn.com, Time, time.com)