Kémcsoport törte fel a bizottság levelezését?

Washingtoni hatóságok vizsgálják azt az állítást, miszerint a mobiltelefónia eszközeivel feltörte az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági és biztonsági kérdéseket elemző kongresszusi bizottság levelezését egy olyan kémcsoport, amely az indiai kormánynak dolgozik.

PR
2012. 01. 10. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozást azután kezdeményezték, hogy hackerek feltettek az internetre egy iratot, amely az indiai katonai hírszerzés számítógépes kémkedési kérdéseivel foglalkozó dokumentumának tűnik. A feljegyzésből kiderül, hogy az indiaiak arra készülnek, hogy célba vegyék az amerikai kongresszusi bizottságot, mégpedig olyan technológiával, amelyet nyilvánvalóan nyugati mobiltelefon-gyártó cégek bocsátottak a rendelkezésükre. Az irat mellékletében a bizottság tagjainak számítógépes levelezése olvasható.

Jonathan Weston, az Amerikai–Kínai Gazdasági és Biztonsági Ellenőrző Bizottság (U.S.–China Economic and Security Review Comission) egyik szóvivője megerősítette, hogy kapcsolatba léptek az illetékes hatóságokkal. Egy kormányzati forrás szerint az ügyben a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) jár el. A feltárt dokumentum hitelességét független forrás nem tudta megerősíteni, a bizottság ugyanakkor nem tagadta a feltört e-mailek valódiságát.

Indiai részről hivatalosan egyelőre nem reagáltak az ügyre, de a hadsereg egy meg nem nevezett képviselője tagadta, hogy Újdelhi mobiltelefon-gyártó cégek segítségét vette volna igénybe a washingtoni bizottság ügyeinek kikémlelésére, és hamisítványnak nevezte a dokumentumot. Az indiai titkosszolgálati feljegyzésnek tűnő dokumentum szerint India – nem részletezett – technológiai megállapodást kötött mobiltelefon-gyártó cégekkel, s ezért „cserébe az indiai piacon való jelenlétet” biztosított számukra. Az irat három céget nevez meg: a BlackBerryket gyártó Research in Motiont (RIM), a Nokiát és az Apple-t.

Trudy Muller, az Apple szóvivője kijelentette, cége nem nyújtott az indiai kormánynak tisztességtelen hozzáférést termékeihez. A RIM egyik indiai szóvivője azt mondta, nem szoktak híreszteléseket és spekulációkat kommentálni. A Nokia szóvivője nem volt hajlandó semmit sem hozzáfűzni a hírhez.

Számos korábbi hackertámadásért Kínát tették felelőssé az amerikai hatóságok. A mostani ügyben – írja a brit hírügynökség – egyelőre nem világos, hogy India saját maga számára igyekezett lehallgatni a szóban forgó kongresszusi bizottság tagjait, vagy esetleg a kínai hatóságoknak készült átjátszani a begyűjtött információt. Újdelhi komolyan érdekelt a Pekinggel kapcsolatos amerikai nézetek kifürkészésében, mivel a két ázsiai nagyhatalom régi vetélytársa egymásnak, külpolitikai, katonai és gazdasági értelemben egyaránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.