Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) „cselekednie kell” annak érdekében, hogy véget vessen Bassár el-Aszad szíriai elnöknek a tüntetők ellen elkövetett „erőszakos és kegyetlen támadásainak” – hangsúlyozta hétfőn Washingtonban Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. Az Európai Unió hétfői csúcsértekezletén pedig sürgették az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy „tegye meg a szükséges intézkedéseket” a szíriai elnyomás megfékezésének érdekében.
Az SZNT szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének erőszakszervei fokozták a megtorlást. A tanács nehezményezte, hogy a nemzetközi közösség nem tesz sürgős lépéseket a civilek megvédése érdekében. A külföld megosztottságából Aszad rendszere húz hasznot – hangoztatta a szíriai ellenzéki szervezet.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (SOHR, francia rövidítésben: ODSH) keddi összesítése szerint hétfőn csaknem százan haltak meg a Szíria több térségében folytatódó erőszakcselekményekben, az áldozatok több mint fele – ötvenöt – civil volt.
A londoni székhelyű szervezet beszámolója szerint negyven polgári áldozat Homszban és környékén vesztette életét. Civilek haláláról érkeztek hírek Deraából (9), Damaszkusz egyik elővárosából (5) és Idlíbből (1) is. Ugyancsak az erőszak áldozatává vált tíz dezertált katona, a biztonsági erők hat tagja és a reguláris hadsereg huszonöt katonája. Péntek óta mintegy 300 ember halt meg az erőszakhullámban – mutatott rá a jogvédő szervezet.
Hétfőn a damaszkuszi külügyminisztérium közleményben jelentette ki, hogy Szíria továbbra is megvédi magát a terrorizmussal szemben. A tárca egyben élesen bírálta az Egyesült Államokat és a Nyugatot, mert véleménye szerint a káosz szítására törekednek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden ülést tart, amelyen napirendre kerül a szíriai helyzet: francia diplomáciai források szerint a BT 15 tagja közül legalább 10 támogatja az Arab Liga politikai átmenetet célzó határozattervezetét, amely felszólította Aszadot, hogy adja át hatalmát alelnökének egy nemzeti egységkormány felállítása céljából, majd tartsanak előre hozott parlamenti és elnökválasztást.
A BT a vétójoggal rendelkező Kína és Oroszország ellenkezése miatt egyelőre nem tudott a damaszkuszi rendszert elítélő és sújtó határozatot hozni.