Vesna Pusic horvát külügyminiszter arra szólította fel honfitársait, erősítsék meg országuk helyét Európa szívében azzal, hogy megszavazzák az uniós tagságot. Hozzátette: az, hogy Horvátország politikailag is Európához tartozik, ahogy földrajzilag, történelmileg és kulturálisan eddig is odatartozott, a referendumon dől el majd.
Az EU-tagságot ellenzők ugyanakkor arra szólították fel a hatóságokat, hogy halasszák el a népszavazást. A Bizottság Horvátországért – Nem az EU-ra elnevezésű csoport szerdán azt követelte, hogy kezdjenek nyilvános párbeszédet a kérdésről, amelyben a tagságot támogatók és ellenzők egyenlő arányban lennének jelen.
Zágrábban gyűlnek össze
A csatlakozást elvető csoport egy tagja, Roko Sikic szerint a kormány kampánya nem egy demokratikus párbeszéd, hanem egyszerű megtévesztés, hiszen a hátralevő kevesebb mint három hét nem elegendő a tagsággal összefüggő jelentősebb kérdések megvitatására. Csoportjuk egyébként január 14-re a fővárosba, Zágrábba EU-tagságot ellenző gyűlést hirdet, hogy a polgárokat tájékoztassa az uniós tagságot ellenző érveikről.
A 28. tagállam
Horvátország december 9-én írta alá a csatlakozási szerződést az Európai Unióval, aminek köszönhetőn az EU 28. tagállama lehet, várhatóan 2013 júliusában, ha azt a népszavazáson jóváhagyják, illetve ha a 27 uniós tagállam ratifikálja az okmányt.
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a horvátok mintegy 60 százaléka támogatná a csatlakozást a népszavazáson. Szlovénia 2004-es csatlakozása után Horvátország lehet a második EU-tagállam az egykori Jugoszlávia hat tagköztársasága közül.