Legalább négyezer rendőrt még idén szolgálatba helyeznek, legtöbbjüket az autonóm terület falusi régióiban. Az intézkedés célja, hogy minden faluban legyen legalább egy hatósági személy. A rendőrök feladata – amelyet a tartalékos erőkkel és a polgárőrséggel együttműködve fognak végrehajtani – a járőrözés mellett a bevándorló népesség felügyelete és az „illegális vallási tevékenységek” felszámolása lesz – mondta el a Kínai Kommunista Párt Hszincsiang ügyeivel foglalkozó egyik bizottságának szóvivője.
Halottak
A 21 milliós népességű autonóm területen a közelmúltban egyre élesebb feszültségek alakultak ki a lakosság 41,5 százalékát kitevő ujgurok és a nagyjából hasonló lélekszámú han kínaiak között. 2009-ben 197 ember – többségében han kínai – vesztette életét egy Urumcsi városában kitört zavargásban, míg további 1700-an megsebesültek. A kisebb zavargások azóta is általánosak a régióban.
Elnyomás
Az ujgur – török gyökerekkel rendelkező, a muszlim vallás mérsékelt ágát követő – népcsoport kulturális, gazdasági és társadalmi elnyomással, valamint hátrányos megkülönböztetéssel vádolja „az etnikai autonómiát a hanok szisztematikus betelepítésével is erodáló” kínai hatóságokat. Ezzel szemben a tartományi és állami vezetők szerint az ujgurok között olyan „szeparatista” és „terrorista” elemek tevékenykednek, amelyek a Kínától való elszakadásra törekednek.
Hszincsiang stratégiailag fontos terület: jelentős földgáz- és kőolajkincset rejt a föld mélye, emellett a régió határos a vitatott hovatartozású Kasmírral és közép-ázsiai országokkal.