Az októberben mért 52 százalékról 49,2 százalékra csökkent decemberben az ellenzéki Szociálliberális Szövetség (USL) támogatottsága – derült ki az IMAS közvélemény-kutató felméréséből. A Demokrata Liberális Párt (PD-L) támogatottsága 21,5 százalékra nőtt az októberben mért 17,6 százalékról Jelentősen csökkent viszont az RMDSZ népszerűsége, az októberben mért 7,4 százalékból decemberre csak 5,7 százalék maradt.
Zsugorodott Dan Diaconescu alakulatának támogatottsága is: az októberi 14,4 százalékhoz képest december végén már csak a szavazatoknak a 11,8 százalékára számíthat A Nép Pártja. Nőtt ugyanakkor a Nagy-Románia Párt (PRM) népszerűsége: míg két hónappal korábban a megkérdezettek 5 százaléka szavazott volna Corneliu Vadim Tudor alakulatára, decemberre ez az arány 6,4 százalékra nőtt.
Két párt versenyezhet a szavazatokért
2012-ben Romániában egy időben tartják majd a helyhatósági és a parlamenti választást, amely a magyar pártok számára azt jelenti, hogy nem lesz alkalmuk az eddig mindig nyáron megrendezett önkormányzati voksoláson megmérettetni magukat. Ez abból a szempontból lehet hátrányos, hogy két országos magyar erő indulásával könnyen elképzelhető, hogy 22 év után parlamenti képviselet nélkül marad az erdélyi magyarság.
2011. februárban Nagyváradon rendezték meg az RMDSZ tisztújító kongresszusát, amelyen Markó Béla tizennyolc év RMDSZ-elnökség után nem vállalt újabb mandátumot, így Kelemen Hunort választották meg a szervezet élére. Szeptemberben bejegyezték az Erdélyi Magyar Néppártot. Az új párt első helyi szervezetei az év utolsó hónapjában alakultak meg, a párt alakuló kongresszusára várhatóan 2012 elején kerül sor.
Egyesült az ellenzék
A belpolitika másik eseménye az volt, hogy 2011 elején megalakult a három román ellenzéki politikai erő, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Konzervatív Párt (PC) alkotta Szociálliberális Szövetség (USL). A szövetség támogatottsága rögtön 60 százalék fölé ugrott, de a szereplők közötti ellentétek miatt – mint korábban idéztük – ötven százalék alá csökkent, de egyelőre semmi sem fenyegeti választási győzelmüket, de nem szabad azt sem elfelejteni, hogy novemberig még rengeteg idő van hátra.
Kétségek között indult gazdasági szempontból a 2011-es év Romániában, hiszen a két éve tartó recesszió után és a 2010. évi kemény megszorító intézkedések ellenére csak halvány remények mutatkoztak arra, hogy jobbra fordulhat a helyzet. Ha nem is történt a lakosság által érezhető jelentős javulás, a román kormánynak beigazolódtak a recesszióból való kilábalásra vonatkozó várakozásai. 2011-ben 1,5 százalékos gazdasági növekedésre számít a kormány, és jó esély van arra, hogy ez teljesüljön.
Időközben Románia az „IMF mintagyereke” lett, miután sikerrel teljesítette a 2009 márciusában kötött készenléti IMF-megállapodást, és idén márciusban várhatóan újabb két évre meghosszabbíthatja a programot. Egyelőre a munkanélküliség nem csökken, mivel 7,3 százalék volt novemberben az állástalanok aránya, míg 2010. novemberben 7,4 százalék volt a ráta.

Megöltek egy nőt Budapesten