Kao Csi-seng kínai emberjogi aktivista a Kína északnyugati csücskében lévő Hszincsiang tartomány egyik börtönében ül – állítja testvére, Kao Csi-ji. Kao Csi-seng 2010 áprilisában tűnt el, hollétéről még legközelebbi családtagjai sem tudtak, bebörtönzéséről most egy hivatalos dokumentumból értesültek.
Az idén 46 éves emberjogi ügyvéd a 2000-es évek közepén aktivisták és vallási kisebbségek védelme miatt került a hatóságok figyelmének középpontjába. Kao ezenkívül többször nyert pert hivatalos szervek ellen földvitákban, s munkásokat is segített munkaadóikkal szembeni igazságtalanság leleplezésében. 2006 februárjában Kao Csi-seng, valamint Hu Csia és más aktivisták éhségsztrájkot hirdettek meg, amelyhez az ország számos tartományában, s az országon kívül is csatlakoztak. Kao ezt követően, 2006 augusztusában „eltűnt”, hivatalosan szeptemberben tartóztatták le, s az állam ellen irányuló felfordulás okozásának és nyugtalanság szításának vádjával három év börtönre ítélték. Ezt később öt év felfüggesztett büntetésre enyhítették, s egy évre megfosztották politikai jogaitól is.
Szabadon engedése után az aktivista részletesen beszámolt a két hónapnyi fogva tartása alatt ellene elkövetett visszaélésekről, 2007-ben írt, az Egy igazságosabb Kína címet viselő memoárjában a Kínai Kommunista Pártot állami pénzből finanszírozott kínzással vádolta. Az ügyvédet 2007. szeptember végén vették őrizetbe újra, miután az Európai Parlament alelnökének és az amerikai kongresszusnak címzett nyílt leveleiben a 2008-as pekingi olimpia bojkottját szorgalmazta.
A rendőrség 2009 februárjában ismét kihallgatásra vitte. Családja ezután csak 2010 márciusában látta őt újra. „Megkerülése” után az aktivista úgy nyilatkozott, feladja a központ elleni küzdelmét, családja biztonsága és a velük való együttlét érdekében. A jogász ennek ellenére 2010 áprilisában újra „eltűnt”, a 2012 első napján kapott levél azóta az egyetlen hivatalos értesítés vele kapcsolatban. A Hszinhua hírügynökség ezt megelőzően decemberben arról tudósított, három év börtönbüntetésre ítélték a próbaidő szabályainak megszegéséért, azt azonban nem írták meg, hol van Kao.
Az emberjogi aktivista nevére való keresés a kínai Google-on, a Baidun eredménytelen, a találatok a szöveg szerint „a hatályos szabályok értelmében nem jeleníthetők meg”.