A Duna bulgáriai szakaszát már a múlt szerdán lezárták: a folyó nagy részét összefüggő jégtakaró borítja. Romániában sem rózsásabb a jéghelyzet, több száz kilométeren át jégpáncél fedi a folyót, s hasonló gondokkal küzdenek Szerbiában is.
A Belgrádtól 50 kilométerre keletre fekvő Szendrőnél (Szmederevo) két ukrán és két szerb uszály került a jég fogságába, 300, illetve 200 méterre a parttól. Az előbbi fedélzetén tizenegy ukrán, az utóbbin két szerb matróz tartózkodik. A szerbiai vöröskereszt helikopterrel szállított élelmet a bajba került hajósoknak. Szendrőnél a part közelében vesztegel két bolgár uszály is, melyek legénységét sikerült kimenteni. A szerb uszályok 2,7 tonna fűtőolajat, a bolgár hajók pedig háromezer tonna trágyát szállítanak. Ha rakományuk a Dunába kerülne, az természeti katasztrófát okozna.
A belgrádi meteorológiai szolgálat szerint a szerbiai folyókon az elkövetkező héten is megmarad, sőt vastagodni fog a jégtakaró. A Vaskapu működését mindez nem veszélyezteti, de a vízerőmű kapacitásának mintegy felével termel áramot. Galambócnál (Golubac), a Duna kiöblösödésénél egy jégtörő próbálja megakadályozni a jégtorlaszok kialakulását.
A farkasordító hideg a tengeri hajózásban is gondokat okoz. Az ukrajnai Odeszánál befagyott a Fekete-tenger vize, amire 1977 óta nem volt példa. Az oroszországi Novorosszijszk kikötőjénél általában egész évben szabadon hajózható a tenger, most azonban két napon át jég fedte, és szünetelt a hajózás. A romániai Konstancánál 400 méteres parti sávban fagyott be a tenger.

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság