400 millió eurót helyeztetne zár alá Szerbia

Szerbia követeli, hogy helyezzék zár alá azt a 400 millió eurónak megfelelő összeget, amelyhez Pristina jutott hozzá a koszovói vállalatok privatizálásával.

PR
2012. 02. 13. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Politika szerint ezt a kérdést Vuk Jeremity szerb külügyminiszter Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár előtt is felvetette február 9-én New Yorkban, a Biztonsági Tanács ülését követő megbeszélésükön. A Politika emlékeztet arra, hogy miután Koszovó egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét, a Koszovói Hitelezési Ügynökségre rá akarta tenni a kezét a Pristinában újonnan létrejött Koszovói Privatizációs Ügynökség (KAP).

Becslések szerint a hitelezési ügynökség folyószámláin jelenleg közel 400 millió eurónak megfelelő összeg van. Ez az összeg eredetileg a követelések kiegyenlítésére, az esetleges peres eljárások költségeinek fedezésére, továbbá a privatizált koszovói vállalatok alkalmazottait megillető kötelezettségek teljesítésére szolgál. Belgrádban azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy az utóbbi tíz évben a szerbiai politikusok rendre tiltakoztak a koszovói vállalatok „illegális privatizálása ellen, de a mai napig egyszer sem emeltek panaszt ellene”. Belgrádban emlékeztetnek arra is, „a világon alapvető elv, hogy egy vagyont nem lehet eladni a tulajdonos beleegyezése nélkül, márpedig a tulajdonos ez esetben legnagyobbrészt maga Szerbia”.

„Ehhez a pénzhez nem szabad, hogy hozzáférjenek a pristinai párhuzamos intézmények. Pristinában van egy szervezet, amelyet a Koszovói Privatizációs Ügynökségnek neveznek. Ez az intézmény azt állítja, hogy a Koszovói Hitelezési Ügynökség jogutódja. Ez azonban nem igaz. Szerbia nevében követeltem ezeknek a pénzeszközöknek a zár alá vételét” – írja a Politika Vuk Jeremity szerb külügyminiszter szavait idézve.

Koszovó 2008. február 17-én kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, miután a belgrádi kormány és a koszovói albánok hónapokon át folytatott tárgyalásai megbuktak. A tartomány egyoldalú függetlensége ütközik az ENSZ BT 1244-es határozatával, amely 1999. június 10-én elismerte a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság – amelynek a mai Szerbia jogutódja – területi egységét. A nemzetközi bíróság 2010. július 22-én kelt tanácsadó véleményében kifejtette, hogy a függetlenségi nyilatkozat ténye önmagában nem sérti a nemzetközi jogot, mert a függetlenségi nyilatkozatot olyan emberek hirdették ki, akik magukat – magánszemélyekként – Koszovó népe képviselőinek tekintik, ilyenformán a nemzetközi jog előírásai őket nem kötik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.