A „terület szerinti jog” (jus soli) elvének alkalmazása (azaz hogy ne a szülők állampolgársága, hanem a születés helye számítson a gyerekek állampolgárságának megadásánál) azt követően került középpontba, hogy a közép-olaszországi Marche régió tiszteletbeli állampolgárságot kíván adományozni 4536, bevándorló szülőktől származó gyermeknek. A szimbolikus ceremóniára Pesaro városban kerül majd sor, ahol a kiskorúaknak új állampolgárságukat igazoló bizonyítványt, az olasz alkotmány egy példányát, nemzeti zászlót és az olasz labdarúgó-válogatott mezét fogják átnyújtani. Matteo Ricci, a regionális tanács vezetője, egyben a kezdeményezés elindítója hangsúlyozta, hogy a tiszteletbeli állampolgárságnak nincsen jogi súlya, mindössze jelképes átadásról lesz szó. A kezdeményezés elsősorban válasz az olasz iskolákban tapasztalt tendenciára, ahol ma már rengeteg, bevándorló szülőktől származó gyerek tanul: mintegy 700 ezren vannak, ami a teljes ifjúság nagyjából nyolc százalékát teszi ki.
A kezdeményezés egybecseng a jus soli bevezetését szorgalmazó köztársasági elnök, Giorgio Napolitano szándékával. A bevándorló-gyerekek a hatályos jogszabályok értelmében csak 18 éves koruk után kaphatnak olasz állampolgárságot. Napolitano szerint abszurditás megfosztani ezeket az olasz földön született kiskorúakat az állampolgárságtól.
„Olaszország már nem ugyanaz, mint harminc éve – más lett. A bevándorlás az új trend” – mondta ezzel összefüggésben Ricci. A tisztségviselő szerint Olaszországnak két választása van: vagy bezárkózik, vagy kitárulkozik, és az előrelépéshez mindenképpen a második megoldást kellene választania. Olaszországban dinamikusan növekszik a bevándorlók száma, a statisztikai hivatal becslései szerint a 2011-ben született gyermekek 7,9 százaléka migráns felmenőkkel rendelkezik.

Ő lett a legszebb magyar kislány – olyan szerény, hogy még az osztálytársai sem tudtak róla