„Izraelnek és az Egyesült Államoknak közös célja annak megakadályozása, hogy Irán atomfegyverhez jusson” – mondta Carney, Tom Donilon nemzetbiztonsági tanácsadónak a közelmúltban Izraelben tett látogatását kommentálva. A szóvivő közölte, Donilon az izraeli tárgyalópartnereivel arról tárgyalt, hogy a diplomáciának még van tere és ideje működni, mert a szankciók hatása az iráni vezetés magatartásának megváltozásához vezet.
Irán megelőző csapást mér ellenségeire, ha nemzeti érdekei veszélybe kerülnek – idézte kedden a Farsz félhivatalos hírügynökség az iráni fegyveres erők helyettes vezetőjét. – Nem keresnek fel nukleáris létesítményeket a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) hétfő óta Iránban tartózkodó ellenőrei; ezúttal csak illetékes tisztségviselőkkel tárgyalnak – közölte a teheráni külügyminisztérium szóvivője. Hugyecz Attila, a Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa úgy vélekedik: inkább diplomáciai súlya van az iráni olajexport leállításának.
A Fehér Ház hétfőn jelentette be, hogy Barack Obama március 5-én a Fehér Házban fogadja majd Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt, aki az Izraelt támogató amerikai lobbiszervezet, az AIPAC tanácskozására érkezik majd az amerikai fővárosba. A találkozónak különleges nyomatékot ad, hogy az utóbbi hetekben találgatások indultak meg azzal kapcsolatban, hogy a zsidó állam nem kívánja-e katonai csapással megelőzni Irán atomhatalommá válását. Obama egy nappal a csúcsot megelőzően, március 4-én szólal majd fel az AIPAC rendezvényén.
Carney közlése szerint Washington támogatja a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának azt a javaslatát, hogy Szíriában hirdessenek humanitárius tűzszünetet, amely lehetőséget nyújtana a rendszer megtorló intézkedései által sújtott polgári lakosság megsegítésére. A Vöröskereszt napi kétórányi tűzszünetet szeretne elérni.