Az Európai Néppárt EP-képviselőcsoportjának az MTI-hez is eljuttatott brüsszeli közleménye szerint a jelentést a bizottság nagy többséggel fogadta el. Tőkés László a közlemény szerint többek között elmondta: tekintettel arra a tényre, hogy az EU-ban működő négyezer felsőoktatási intézményből csak 200 található a világ élvonalát alkotó 500 intézmény között, a rendszer korszerűsítése sürgős és kulcsfontosságú.
A jelentés akciótervek elkészítésére hív föl, és azt is fontosnak tartja, hogy az Európai Bizottság további anyagi forrásokat biztosítson a modernizáció feladatához, „megkülönböztetett figyelemmel a nyugat-, illetve közép- és kelet-európai intézmények közti különbségek kezelésére”.
A közlemény szerint a gazdasági válság okozta kihívásokat is figyelembe véve kiemelten fontos, hogy a felsőoktatás biztosítani tudja a jövőbeni készségigények kielégítését.
A jelentés a felsőoktatáshoz való hozzáférés bővítését is szükségesnek tartja, emellett kiemeli a felsőoktatás, a munkaerőpiac, a helyi önkormányzatok és a regionális együttműködésben érintett szervek közti partneri viszony kiterjesztésének fontosságát – idézte a közlemény az erdélyi magyar képviselőt.
Tőkés László arról is beszámolt, hogy a jelentés felszólít a hátrányos helyzetű kisebbségek, köztük a fogyatékossággal élők és a roma közösség pozitív megkülönböztetésére. Az EU-tagországokat egyúttal arra is felszólítja, hogy támogassák a hagyományos kisebbségek nyelvének oktatását, illetve az ezen közösségeket szolgáló intézményeket.