Omar Haszan Ahmed el-Besir az állami televízióban pénteken sugárzott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „a légkör jelenleg inkább háborús, mintsem a békéshez hasonló”. Egy nappal korábban Salva Kiir, a Szudánból kiszakadt és tavaly júliusban függetlenné vált Dél-Szudán elnöke azt követelte, hogy egy új háború elkerülésének érdekében folytassanak kimerítő tárgyalásokat a kőolajkincs megosztásáról és a két ország közötti területi vitáról.
A két ország kapcsolatai rendkívül feszültek kezdettől fogva. Nem elég a viszály a kőolaj elosztásáról és Abyei tartomány hovatartozásáról, a két kormány még azzal is kölcsönösen egymást vádolja, hogy támogatja a másik területén zajló fegyveres lázadást.
A feszültséget tovább szította, hogy a déli, a jubai kormány január 22-én az olajkitermelés fokozatos leállításáról döntött, arra hivatkozva, hogy északi szomszédja 815 millió dollár értékben lopott a szállítmányokból. Dél-Szudán csak a szudáni vezetékeken keresztül tudja piacra juttatni olaját, a szállítási díjakról és a bevételek elosztásáról azonban nincs megegyezés a két fél között.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár úgy vélte a múlt héten, hogy a két ország közötti, a térség békéjére és biztonságára nézve veszélyt jelentő konfliktus „kritikus pontot” ért el.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak