Nils Kreimeier, a lap berlini tudósítója a Magyarország le akarja zárni a vitát Brüsszellel című írásának bevezetőjében azt emelte ki, hogy a kormány gyors megegyezésre törekszik az Európai Bizottsággal (EB).
A kormány továbbá abból indul ki, hogy hamarosan alábbhagy a vitatott törvényekkel összefüggésben megfogalmazott bírálatok áradata. „A legrosszabbon már túlvagyunk” – mondta a külügyi tárca vezetője. Hozzátette: „egyes állásfoglalásokat akár sértegetésnek is lehet nevezni, és ezek számos szempontból túlságosan messzire mentek. Most azonban már a kijózanodás szakaszában vagyunk” – fogalmazott Martonyi.
A külügyminiszter úgy véli, a kormány hamarosan megállapodásra jut az EB-vel a januárban megindított három kötelezettségszegési eljárás ügyében. A budapesti vezetés arra törekszik, hogy az eljárások már az első szakaszban lezáruljanak. A kormány február közepén megküldi javaslatait Brüsszelnek, „és reméljük, hogy ezek elfogadást nyernek” – mondta Martonyi János az FTD-nek. A cikk szerzője, felidézve a leminősítéseket, megjegyezte, hogy az ország kényes helyzete miatt nagy jelentősége van a gyors megállapodásnak.
Martonyi elmondta: reméli, hogy a tárgyalások az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal „legkésőbb március elején” elkezdődhetnek. „Mi készen állunk” – szögezte le a külügyminiszter, Nils Kreimeier pedig megjegyezte, hogy a kétharmados parlamenti többség révén a Fidesz gyorsan módosíthatja a Brüsszelben kifogásolt törvényeket.
A szerző emlékeztetett az európai értékek megsértésére vonatkozó bírálatokra, és idézte Markus Löninget, a német kormány emberi jogi politikáért és humanitárius segítségnyújtásért felelős megbízottját, aki szerint „demokratikus szempontból legalábbis gondolkodóba ejtő” mindaz, ami Magyarországon történik.
Nils Kreimeier hozzátette: Martonyi visszautasítja az ilyen vádakat. „Európa-pártiak vagyunk” – jelentette ki a külügyminiszter, hozzáfűzve, hogy „néha fájdalmas”, amikor ennek az ellenkezőjét kell olvasni a sajtóban, német politikusok azonban soha nem tettek neki ilyen szemrehányásokat.
Az FTD beszámolt arról, hogy Orbán Viktor évértékelő beszédében az ágazati különadók bevezetését „nem elegáns”, de szükséges intézkedések nevezte. A szerző hozzátette: a kormány időközben „nyíltan beismerte”, hogy a különadók rontják az üzleti hangulatot. Martonyi ezzel kapcsolatban a lapnak elmondta: „egyszeri intézkedések nem segítenének rajtunk”, ezért a kormány nem is tervezi az ilyen intézkedések megismétlését. „A szerkezeti hiányt kell csökkentenünk” – mondta a külügyminiszter a német üzleti lapnak.