A magyar kormány megbeszélné a felmerült aggodalmakat

A magyar kormány hallgat a barátaira és várja az észrevételeket, így beszélni kíván a Németországban felmerült aggodalmakról is – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter.

PR
2012. 02. 07. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A berlini diplomácia vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatón Martonyi elmondta: „német barátaink számos aggodalmat táplálnak” az utóbbi másfél év magyarországi fejleményeivel kapcsolatban. A magyar kormány szeretne ezekről a „gondokról, aggodalmakról, fenntartásokról beszélni, tájékoztatni, megmagyarázni, megérteni, meghallgatni és javítani” – fogalmazott Martonyi János. Ugyanakkor a kormány nem fogadja el, ha bárki is kétségbe vonja elköteleződését a demokrácia, az emberi jogok és az alapvető európai értékek iránt – tette hozzá. A januárban indult kötelezettségszegési eljárásokról szólva azt mondta: a kormány ezeket a „lehető legrövidebb időn belül” rendezi. „Megvannak a megoldásaink lényegében valamennyi kérdésre, és nagyon bízunk abban, hogy ezek kivétel nélkül elfogadhatók lesznek| – tette hozzá.

„Komolyan kell venni az aggodalmakat”

Guido Westerwelle ezzel kapcsolatban kifejtette: Németország szerint bölcs kezdeményezés a kötelezettségszegési eljárásokban érintett törvények tisztázása, és ez érdeke Magyarországnak is. Leszögezte: „komolyan kell venni” a jogszabályok körül kialakult „kétségeket, vádakat és aggodalmakat” és a tisztázás mellett az is Magyarország érdeke, hogy szükség esetén igazítsák az uniós joghoz a három kifogásolt törvényt. Németország úgy véli, hogy ha hiányosságokat tár fel a brüsszeli eljárás, akkor ezeket a magyar kormánynak a lehető leggyorsabban pótolni kell – tette hozzá.

A német külügyminiszter hangsúlyozta: „mi itt Európában értékközösséget alkotunk, világszerte fellépünk a demokráciáért, a jogállamiságért és a sajtószabadságért, éppen ezért alapvető fontosságú, hogy el is kötelezzük magunkat mindezen értékek mellett”. Az euróövezeti államadósság-válsággal kapcsolatban Westerwelle elmondta: a válság nem csupán a közös fizetőeszközt használó országok számára nagy kihívás, hanem az Európai Unió egészének is, a megoldáshoz pedig az adósságcsökkentésen és a költségvetési fegyelmen túl szerkezeti reformok is szükségesek, mert csak így indulhat be a növekedés.

Martonyi gratulált

Martonyi János kiemelte: Magyarországon a költségvetési hiány az idén 3 százalék alatt lesz, és „ez lesz a helyzet 2013-ban is”. A kormány a napokban juttat el további anyagokat az Európai Bizottsághoz, amelyekben alátámasztja, hogy jövőre is a 3 százalékos határérték alatt lesz a deficit. Az új uniós kormányközi szerződéssel kapcsolatban Martonyi gratulált a német diplomáciának a szerződés megvalósítása terén ahhoz a sikerhez, amelyet „végül is egész Európa ért el”. A fiskális paktum ügyében sikerült politikai megállapodást elérni, és a szerződéshez nyolc olyan állam is csatlakozik, amely nem tartozik az euróövezethez. Köztük van Magyarország is – mondta, hozzátéve, hogy a kormány „néhány napon belül javasolja az Országgyűlésnek, hogy határozatban hatalmazza fel a miniszterelnököt a szerződés aláírására”.

A külügyminiszteri találkozót a Magyarország és Németország közötti baráti együttműködéséről és európai partnerségéről szóló szerződés aláírásának 20. évfordulója alkalmából tartották. Ezzel kapcsolatban Guido Westerwelle hangsúlyozta: Magyarország az 1989 szeptemberében tanúsított szolidaritással „különleges helyet foglalt el a németek szívében”, az 1992-ben aláírt szerződés pedig új alapokra helyezte a két ország kapcsolatát. „Soha nem feledkezünk meg a bátor magyar népről”, amely jelentős mértékben járult hozzá a német egységhez, és így Európa egységéhez is – mondta.

„Nagyon fontos, hogy a német politika mit gondol rólunk”

Martonyi János azt emelte ki, hogy Németország „továbbra is Magyarország legfontosabb partnere gazdasági, politikai, kulturális és emberi szempontból egyaránt”. Hozzátette: „nekünk nagyon fontos az, hogy a németek, a német közvélemény, a német politika mit gondol rólunk”. Hangsúlyozta: a látogatás „nagyon jókor történik, megünnepeljük a húszéves évfordulót, visszatekintünk és elgondolkodunk, mi az, ami jól sikerült és mi az, ami kevésbé jól, és hogy hol vannak a gondok”.

Előző nap Martonyi János az évforduló alkalmából előadást tartott a müncheni Külpolitikai Társaság rendezvényén. A tárcavezető a közel 300 fős hallgatóság előtt méltatta a magyar-német kapcsolatok, azon belül a magyar-bajor kapcsolatok sokszínűségét és felhívta a figyelmet arra, hogy a kétoldalú partnerségben, illetve Magyarország diplomáciai törekvéseiben az európai uniós együttműködés központi szerepet játszik, csakúgy, mint a magyar térségpolitikában. Ebben a vonatkozásban méltatta a magyar uniós elnökség alatt elfogadott Európai Duna-stratégia keretében megvalósuló együttműködést és annak kulturális, történelmi vetületét, valamint a visegrádi országokkal folytatott közös munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.