A Grazi Gyermek- és Ifjúsági Klinika szervezete szerint a harapás okozta sérülések hetven százaléka családi vagy baráti körben következik be, a veszélynek pedig a hatéves kor alatti gyermekek vannak leginkább kiszolgáltatva.
Évente mintegy hétszáz gyermeket ér kutyatámadás Ausztriában. Gyakran egy ismert kutyával szembeni nem megfelelő viselkedés váltja ki a támadást – mondta el Gabriele Blaschitz, a GSK szóvivője.
A család kutyája ritkán harapja meg a kisgyermeket, de az esetek 73 százalékában ismerős – nagyszülők, barátok, szomszédok – házőrzője támad a 2006-ból származó kutyaharapás-tanulmány szerint, amelyben összesen 5900 esetet elemeztek.
„Csak 2008 és 2011 között 328 gyermek került a grazi klinikára kutyaharapás miatt, és csaknem minden ötödik gyerek szorult hosszan tartó kezelésre a súlyos sérülés miatt. Ez az arány mintegy kétszerese az egyéb balesetekének” – vázolta a helyzetet Axel Haberlik, a GSK munkatársa. A Grazban kezelt esetek 37 százalékában a fejet érte a sérülés.
Az aktuális adatok alapján a megharapott gyermekek fele hat év alatti, ebben a korban kétszer nagyobb a támadás esélye, mint az idősebb gyerekeknél. A szakértők ezért azt javasolják, hogy kutya csak a gyermek iskoláskorának elérésekor kerüljön a családba.
Legtöbbször a balesetért nem a kutya, hanem a körülmények okolhatók, amelyek előhívják az állat ösztönös reakcióját. A négylábú támadásnak érzékel bizonyos közeledést, és ősi ösztöneivel reagál – mondta el Michael Höllwarth, a GSK elnöke. Nagyon fontos ezért, hogy a felnőttek ne hagyják a magára a gyermeket a kutyával, illetve semmiképpen ne ijesszék meg az alvó házi kedvencet.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros