A magyarok számára mindenképpen hátrányos lenne, ha a jövőben olyan kormány alakulna, amelyből az RMDSZ kimaradna, de egyelőre nem lehet tudni, milyen lesz az új felállás – mondta el az MNO-nak Szász Alpár Zoltán politológus. Előre hozott választásra akkor kerülhet sor, ha 60 napon belül nem alakul új kormány, azonban 45 napnál tovább nem állhat az ország élén ideiglenes kabinet, tette hozzá. A látszólagos ellentmondásról a szakértő elmondta, hogy az utóbbi szabály mindenképpen erősebb, és azt fogják alkalmazni, ha ennyi idő eltelik.
Szász Alpár szerint az előre hozott választás egyértelműen az ellenzék érdeke, amelynek jelenleg 54 százalékos a támogatottsága. Az RMDSZ-nek adott esetben jól jöhet az előre hozott voksolás, amelynek révén megőrizheti az erdélyi magyarságon belüli dominanciáját, mivel a vele szemben álló erőknek nem lenne ideje a felkészülésre – vélte a szakértő. A politológus úgy látja, vélhetően nem lesz előre hozott voksolás, mivel a kormánypártok számára a nyári önkormányzati választás előtt nem lenne érdemes egy ilyen akcióba belefogni.
Engedett az utca nyomásának
„Boc lemondása mögött egyértelműen személyes indokok állnak, rájött, hogy tovább nem lehet ezt a kormányzást folytatni.” A kormányfő engedett az utca és a pártbeli emberek nyomásának – mondta Szász Alpár. A lemondás hátterében nem az IMF áll, mivel a két fél viszonya kimondottan jónak nevezhető, ráadásul pont az ellenzék támadta a valutaalapot azzal, hogy segíti a jelenlegi kabinetet – zárta szavait Szász Alpár.
Mint ismert, Emil Boc miniszterelnök hétfőn jelentette be lemondását. A kormányfő elmondta: döntésével csillapítani szeretné a feszült romániai politikai és társadalmi közhangulatot, egyúttal megóvni az ország meglehetősen sok áldozat árán elért gazdasági stabilitását. Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokratikus Szövetség elnöke nem tartja jó megoldásnak egy esetleges technokrata kormányfő megbízását. A technokrata miniszterelnök kinevezését a román kormánykoalíció vezető ereje, a Demokrata Liberális Párt szorgalmazza.
Valószínűleg a román kormány lemondása után sincs veszélyben az IMF és az EU által Románia számára jóváhagyott támogatási program, de ha sokáig tart a politikai bizonytalanság, a román gazdaság az eddigieknél jóval sebezhetőbbé válik. Az euróövezeti válság hatásaitól eddig épp az IMF/EU-program védte meg Romániát – vélekedtek a kabinet lemondásának hétfői bejelentése után londoni felzárkózó piaci elemzők.