Mint arról korábban beszámoltunk, Christian Wulff német államfő lemondását követelte alig burkoltan a Zöldek pártjának frakcióvezetője. A szociáldemokraták (SPD) közben arra készülnek, hogy alkotmánybírósághoz fordulnak, mert az államelnök nem mondott igazat az alsó-szászországi tartományi parlamentben. Írtunk arról is, hogy nyilvánosan lemondásra szólította fel az államfőt a pártja, a kereszténydemokrata CDU egy parlamenti képviselője, a háttérben pedig egy sajtójelentés szerint már az utódlásról gondolkodnak CDU-s körökben.
Az ARD közszolgálati televízió megbízásából készült reprezentatív felmérés szerint a németek 56 százaléka támogatná Christian Wulff lemondását. A január utolsó két napján végzett közvélemény-kutatás az első, amely azt mutatja, hogy a többség elfordult az államfőtől. Eddig a többség a sorozatos botrányok ellenére Wulff hivatalban maradását támogatta.
Az új felmérés szerint 43 százalékkal kisebbségbe kerültek azok, akik úgy vélik, hogy az államfő törvénytisztelő ember, és már csak 16 százalék tartja becsületesnek őt. A túlnyomó többség, 73 százalék szerint nem szavahihető Christian Wulff, és 76 százalék szerint nem is tisztességes.
Christian Wulff 2008-ban – még Alsó-Szászország miniszterelnökeként – 500 ezer eurós kölcsönt kapott egy baráti vállalkozó családtól, 2010-ben pedig, amikor a tartományi gyűlésben ellenzéki képviselők a vállalkozóhoz fűződő üzleti kapcsolatai után érdeklődtek, azt állította, hogy nincs és nem is volt üzleti jellegű kapcsolata vele.
A hitelről a Bild című bulvárlap írt elsőként tavaly december közepén. A lap szerint a kölcsön eltitkolásával a kereszténydemokrata politikus félrevezette a tartományi törvényhozást. Az ügyből országos botrány kerekedett, és Wulff helyzetét tovább rontotta, hogy kiderült: büntetőjogi eljárást kilátásba helyezve megpróbálta megakadályozni a cikk megjelenését. Wulff elismerte, hogy súlyos hibát követett el, amikor megpróbálta megakadályozni a számára kellemetlen újságcikk megjelenését.
Azóta további kétes ügyek egész sorozata derült ki az államfőről és környezetéről. Decemberben elbocsátott szóvivője például korrupció gyanújába került, és az ellene indított eljárás részeként példa nélküli módon házkutatást tartottak a szövetségi elnöki hivatalban, a berlini Bellevue-palotában. Legutóbb Wulff feleségéről jelentek meg cikkek, amelyek szerint térítés nélkül vette igénybe az egyik nagy német autógyár exkluzív szolgáltatását; a cég egy olyan kocsit bocsátott Bettina Wulff rendelkezésére, amelynek sorozatgyártása még el sem kezdődött, a német first lady pedig nem fizetett ezért.
A Wulffhoz kapcsolódó ügyekben illetékes hannoveri ügyészség a Die Welt című lap megkeresésére azt közölte, hogy az államfő ellen több mint 100 feljelentést tettek. A folyamatnak nem látni a végét, napról napra újabb feljelentések érkeznek, a beadványok azonban nem tartalmaznak az eddig nyilvánosságra került adatokhoz képest új információkat – közölte a hatóság a Die Welt pénteki beszámolója szerint.
Ellenzéki pártok kezdetben mérsékelten bírálták az államfőt, ahogy azonban egyre csökkent Wulff társadalmi támogatottsága, úgy élesedett a kritika. Sigmar Gabriel, a szociáldemokraták (SPD) elnöke például egy pénteki nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy Wulff „már nem is szövetségi elnök, hanem csak a Bellevue-palota lakója”, mert elveszítette szavahihetőségét, az államfői hivatal egyetlen hatalmi eszközét.