A WikiLeaks csak rontott a helyzeten?

A WikiLeaks nagy amerikai szivárogtatása nem érte el a kívánt célt, épp ellenkezőleg, érvel Bill Keller, a The New York Times egykori főszerkesztője.

Kovács N. László
2012. 02. 20. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keller tudja, miről beszél, amikor a WikiLeakst kritizálja. A nagy New York-i lap néhány hónapja leköszönt főszerkesztője személyesen dolgozott együtt Julian Assange-zsal a „nagy fogáson”, a kiszivárogtatott amerikai diplomáciai üzenetek közzétételén. A partnerség azonban azóta megkeseredett: Assange legtöbb sajtókapcsolatával összeveszett, mivel azok nem pontosan úgy kezelték az anyagokat, ahogy azt szerinte érdemes lett volna.

Assange még mindig világmegváltó terveinek ábrándjaiba kapaszkodik, melyek azonban egyre messzebb vannak a valóságtól. Legújabb ötlete – egy televíziós „kibeszélőshow” – inkább egy másodvonalba csúszott sztárhoz illik, mint egy nagy forradalmárhoz, véli Keller. A bombasztikus WikiLeaks-anyag pedig legfőképp az újságíróknak okozott örömet, akik máig előhalásznak érdekes apróságokat az óriási kupacból – érdekes, de korántsem világrengető apróságokat, mutat rá az egykori főszerkesztő.

A leendő kiszivárogtatók életét pedig nemhogy megkönnyítette volna, de alaposan megnehezített a világméretű botrány. A WikiLeaks-eset óta a „belső fenyegetés” fontos prioritássá vált az amerikai titkosszolgálatoknál, amelyek alaposan megszigorították a kényes információk elérési útjait. A kongresszus ösztönzésére ezek a szervezetek most egy új belső szűrőprogramon dolgoznak, mely tovább fogja nehezíteni a titkosított adatok kiszivárogtatását. John Kiriakou esete pedig bizonyítja, hogy az Obama-kormányzat korántsem bánik kesztyűs kézzel fecsegő alkalmazottaival. Az egykori terrorelhárító, aki újságíróknak beszélt titkos munkájáról, most rács mögött van. Ő a hatodik személy, akit az elmúlt három évben ilyen vádakkal letartóztatnak.

„Az amerikai kormány minden eddiginél féltékenyebben őrzi titkos adatait: ez a WikiLeaks átláthatóságért folytatott hadjáratának legkézzelfoghatóbb öröksége” – vélekedik Keller.

(The New York Times, nytimes.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.