Ismert, az ENSZ Közgyűlése csütörtökön túlnyomó többséggel elfogadta azt a határozatot, amely az Arab Liga tervezetével összhangban lemondásra szólítja fel Bassár el-Aszad szíriai elnököt, és elítéli a damaszkuszi rezsimet az emberi jogok megsértéséért.
A december óta Damaszkuszban és Aleppóban elkövetett pokolgépes támadások „az al-Kaida-típusú támadások minden jegyét magukon viselik” – mutatott rá a szenátus fegyveres testületeket felügyelő bizottsága előtt Clapper. „Úgy gondoljuk, hogy az iraki al-Kaida Szíria felé terjeszkedik” – mondta Clapper, aki 16 amerikai hírszerző szolgálat működését koordinálja.
A hírszerzési főnök kijelentései megerősítették azokat az amerikai tisztségviselők által korábban tett nyilatkozatokat, amelyek szerint Washington az al-Kaida kezét gyanítja egyes szíriai robbantások mögött, miután a terrorszervezet első embere, Ajman az-Zavahri egy videóüzenetben támogatásáról biztosította az Aszad-rezsim elleni felkelést. Az iraki belügyminiszter-helyettes február elején kijelentette, hogy az al-Kaida Irakból Szíriába csoportosítja át militánsait és fegyvereit.
Clapper aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a terrorszervezet észrevétlenül beszivárgott a megosztott szíriai ellenzék soraiba. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter, aki csütörtökön fogadta német kollégáját, Thomas De Maizière-t, osztotta a hírszerzési főnök aggályait, de kijelentette: egyelőre nem lehet tudni, milyen hatást gyakorol az al-Kaida a szíriai ellenzékre.
James Clapper hangot adott meggyőződésének, hogy az Aszad-rezsim, amint azt az elnyomó intézkedési is mutatják, képes kitartani, az ellenzék pedig megosztott, így a kialakult helyzet aligha oldódik meg egyhamar. A kémfőnök azt mondta, az amerikai hírszerző szolgálatok megfigyelés alatt tarják a szíriai vegyifegyver-raktárak kiterjedt hálózatát, amely sokkal jelentősebb, mint a megdöntött líbiai vezető, Moammer Kadhafi hasonló arzenálja volt.