A tájékoztatás szerint az elnököt a parlamentben, tévében közvetített szertartás keretében iktatták hivatalába. Manik az államfői feladatokat a lemondott elnök mandátumának végéig, 2013 novemberéig látja el.
A korábbi elnök, Mohamed Nasíd kedden mondott le tisztségéről, miután a három hete tartó ellenzéki tüntetés a rendőrség zendülésébe váltott át. A tiltakozók oldalára átállt rendőrök a tévé épületét is elfoglalták.
Egy, az elnökséghez közel álló forrás az országban korábban 30 éven át kormányzó Maumun Abdul Gajum elnök által szított államcsínykísérletnek minősítette a történteket. A hadsereg ugyanakkor cáfolta, hogy puccs lett volna, bár azt elismerte, hogy valóban tanácsolta az államfőnek a lemondást.
Az ellenzék azért kezdte támadni az elnököt, mert az a múlt hónapban őrizetbe vetetett egy bírót, akiről azt állította, hogy a szigeteket 30 évig vaskézzel kormányzó Maumun Abdul Gajum elnök embere. Azzal is vádolta őt, hogy előnyben részesítette a kormánnyal szemben álló vezetőket.
Az ellenzéki Divehi Kvami párt egy képviselője szerint Nasíd mandátumát nepotizmus és korrupció szennyezte, és az államfő gyakran megsértette az alkotmányt is.
A hadsereg azt közölte, hogy Nasíd rezidenciáján tartózkodik és szabad.
A kormány az államfő internetes oldalán nyilvánosságra hozott közleményében azt bizonygatta, hogy minden állami intézménnyel együtt azon munkálkodik, hogy szavatolja a békét és a biztonságot. A helyzet megszilárdítása érdekében nyugalomra szólította a lakosságot, és egyben arra, hogy támogassa a kormányt.