Az „elátkozott katonákra” emlékezik Lengyelország

A kommunizmus évtizedei alatt összesen több mint 250-300 ezren lehettek tagjai a szabadságharcos osztagoknak.

BL
2012. 02. 27. 20:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elátkozott katonák emléknapját tavaly óta ünneplik Lengyelországban. Ezen a napon emlékeznek meg azokról a kommunistaellenes lengyel felkelőkről, akik a független Szolidaritás szakszervezet 1980. augusztusi alapításáig az ellenállók legnépesebb csoportját alkották.

Az „elátkozott katonák” jelentős része a II. világháború idején megalakult, a náci német megszállók ellen harcoló földalatti Honi Hadsereg (Armia Krajowa – AK) tagja volt. A háború után új alakulatokban folytatták a harcot a szovjet megszállók ellen, de minden olyan lengyel csatlakozhatott hozzájuk – társadalmi csoporttól, szakmától, politikai beállítottságtól, életkortól függetlenül –, aki nem értett egyet hazája szovjet megszállásával.

A nácizmus és kommunizmus által elkövetett bűnöket vizsgáló lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) adatai szerint még legaktívabb ellenállásuk idején, közvetlenül a háború után is csak 20 ezren voltak, így a több százezer megszálló szovjet katona és a lengyel karhatalmi erők mindig jelentős fölényben voltak velük szemben. Az 1940-es évek második felében az ellenállók száma jelentősen csökkent, de a fegyveres ellenállás jelképes végét az 1963-ban az utolsó tűzharcban elesett katona halála jelentette.

A kommunizmus évtizedei alatt összesen több mint 250-300 ezren lehettek tagjai a szabadságharcos osztagoknak. Sokan a rendszerváltásig álnéven rejtőzködtek a kommunista hatalom elől, így volt, aki évekig nem találkozhatott a családjával. Történészek szerint több szempontból a független Lengyelország visszaállításáért küzdő XIX. századi lengyel szabadságharcosok utódainak tekinthetők. Tevékenységük eredménye volt egyebek között a mezőgazdaság kollektivizálásának, illetve a szigorú egyházellenes intézkedések bevezetésének késleltetése.

Az „elátkozottak” keserves árat fizettek hazaszeretetükért: a hadbíróságok legkevesebb 5 ezret halálra ítéltek közülük, több mint 40 ezren börtönben, illetve kihallgatás közben haltak meg, vagy ölték meg őket. A II. világháború utáni megtorlások áldozatainak száma máig ismeretlen. „A politikai foglyok száma 250 ezer volt, és további több százezer embert egészségileg tett tönkre, gazdaságilag semmizett ki, minősített másodosztályú állampolgárrá a Lengyel Népköztársaság” – olvasható az IPN honlapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.