Az Elbától keletre mindig több az érzelem

A NATO-pajzs árnyékában biztonságban érezhetjük magunkat, hangzott el kedden a külügyi intézetben.

Gabay Balázs
2012. 02. 07. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Martonyi János külügyminiszter által néhány hónapja bemutatott külpolitikai stratégiai dokumentum prioritásairól beszélgetett a külügyminisztérium helyettes államtitkára és politikai igazgatója a külügyi intézetben. A dokumentumról több hónapon át tartó előadássorozatot terveznek. „Ma inkább egy »Forralt bor és külpolitika« előadást kellene tartani” – csempészett némi humort az előadások sorába Zákonyi Botond intézetigazgató a zimankós délelőttön.

Leginkább koncentrikus körökben lehet elhelyezni hazánkat a globális figyelem politikájában, hangzott el a bevezetőben. Hazánk nyitni kíván Latin-Amerika, Afrika, Ázsia egyes részei felé, és a nyitott kapuk döngetését is folytatni kell. Itt elsősorban az Oroszországgal, Kínával folytatott diplomáciáról van szó.

A politikusokra és a médiára is szükség van

Hóvári János, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára úgy fogalmazott: Magyarországon jelenleg modernizációs folyamat zajlik, mely az elmúlt évtizedek hazai és a globális kihívásainak tapasztalataira épül. „Ez a politika természetesen közép-európai, emellett pedig magyar gyökerű, hiszen alapvetően a hagyományokra szeretnénk támaszkodni” – fejtette ki a politikus.

Elmondta, nyitottságra van szükség, egy olyan Magyarországra, ahol az angol nyelv ismerete alapvetés. A politikusoknak részét kell képezniük a reformfolyamatnak, a médiának pedig szerepet kell vállalnia a változások közlésében. „Mi vagyunk Magyarország fülei, amit az államigazgatás rendszerében fel is kell használnunk – tette hozzá. – Diplomatáinknak mélységében kell ismerniük az általános emberi jogokat, ennek pedig a teljesített missziók során ki is kell kerekednie. Ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy hazánkról kedvező kép alakuljon ki. Hivatalos szinten az országimázsért a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium felel, de mi is sokat tehetünk érte.”

A magyar gazdaság számára új piacokat, mozgásteret kell találni, hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Ugyan ez a feladat elsősorban a gazdasági tárca alá tartozik, de a nagykövetek és a magyar diplomaták is komoly szerepet játszhatnak a kapcsolatok kiszélesítéséért. Exportunk 75 százaléka az unióba irányul, az áruknak mintegy tíz százaléka Ázsiába megy, jelezte a politikus. Az Egyesült Államokkal, Japánnal és az uniós államokkal azért is érdemes jó kapcsolatokat ápolni, mert fejlettebb technikai rendszerrel bírnak, mely Magyarország számára is értékes lehet a jövőben. Nyilvánvaló, hogy a fekete-afrikai térség országaival is jó viszonyt kell ápolni, de itt elsősorban az egyéni vállalkozókra támaszkodhatunk. Hozzátette: a minisztérium által kinevezett utazó nagykövet ezekkel az államokkal is keresi a kapcsolatépítési lehetőségeket.

Értékelvűség és hagyománytisztelet – e két elem jelenti az alapját a magyar külpolitikának 2012-ben. Fontos, hogy minden magyar számára prioritássá váljanak ezek a fogalmak, húzta alá Hóvári János.

Kellenek az érzelmek

Ázsia felé nyitottnak kell lennünk, hiszen még nyelvrokonságban is állunk több itteni néppel, jelentette ki. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: ez természetesen nem jelenti azt, hogy a keleti örökségre támaszkodva kívánunk megnyitni kapukat vagy pénzeszsákokat, de azzal mindenki tisztában van, hogy az Elbától keletre mindig több az érzelem. Erre a diplomáciában is lehet, és kell támaszkodni.

Az ikertornyoktól Fukusimáig

A magyar mozgásteret az elmúlt tíz évben nagyjából 10–12 esemény, komolyabb változás alakította – emelte ki Sztáray Péter. A Külügyminisztérium politikai igazgatója szerint a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás alapvetően változtatta meg a biztonságpolitikákat, ehhez pedig jelentősen hozzájárul a hihetetlen ütemben zajló IT-forradalom.

A transzatlanti térségtől Ázsia felé elmozduló USA-külpolitika szintén komolyan változtatott a külpolitikai stratégiáján, ehhez társult az évek óta jelen lévő gazdasági világválság. A lisszaboni szerződés megkötése komoly változásokhoz vezet, s hasonló folyamat tanúi lehetünk az arab tavasz kapcsán is. Utóbbi hosszú távú hatásai egyelőre megjósolhatatlanok, vélte a politikus. Hóvári János ehhez annyit tett hozzá, hogy a Közel-Kelet politikai rendszerei átalakulóban vannak, gazdasági tényezői viszont, úgy tűnik, sikeresen mentették át magukat az új világba.

„A török külpolitikai változások alapvető koncepciócserét jelentenek, melynek komoly hatásai lesznek a közép-európai térségre. Végül pedig ott van a fukusimai katasztrófa, itt is vízválasztó esemény tanúi vagyunk” – vette vissza a szót Sztáray Péter.

A NATO pajzsa alatt a helyünk

A nemzeti biztonsági stratégiával kapcsolatban Sztáray elmondta: a külkapcsolati stratégia mellett immár ez a dokumentum is jelentős szereppel bír; a közeli napokban fogják elfogadni. A dokumentum az európai biztonsági stratégia és a NATO ilyen irányú koncepciójának sorába illeszthető. „A pártok biztonsági szakértőit bevonjuk a konzultációba, és külső szakemberek véleményét is meghallgatjuk” – tette hozzá, de biztosra vette, hogy nem jöhet létre olyan koncepció, mely minden párt számára tökéletes lenne.

A nemzeti biztonsági stratégia a politikai, gazdasági érdekeket is figyelembe veszi, emellett a globális nyitást is napirenden tartja, jelentette ki a helyettes államtitkár. „Újra és újra ki kell jelenteni, hogy biztonságunkat a NATO-n belüli kollektív védelmi stratégia mentén kell elképzelnünk – fűzte hozzá. – A NATO rakétavédelmi rendszere folyamatosan épül, ez számunkra is fontos tényező, illetve folyamatos egyeztetés folyik a tengerentúli nukleáris erők Európában maradásáról is.”

Kell az energia

A keleti nyitás politikájára kitérve Ukrajnát és Moldovát is említette Sztáray Péter, itt a demokrácia megerősítésére helyezte a hangsúlyt. Befogadónak kell lennünk az euroatlanti rendszerhez csatlakozni kívánó országokkal, ebben az irányban piacbővítési lehetőségekkel is lehet számolni. „Az energiabiztonság újra aktuális kérdés: szükség van arra, hogy minden érintett tranzitországgal jó kapcsolatot ápoljunk, hogy az épülő új energiahálózat szerves részét képezhessük. A kulturális kapcsok szorosabbra húzása soha nem szorulhat háttérbe. A határon túliak segítése ezen a téren válhat aktívvá, a mindennapok szintjén is érezhetővé” – hangzott el.

Balkáni mozgástér

„Elkezdtünk külföldi régiókkal külön is foglalkozni, ez a kormányközi vegyes bizottságok áldozatos munkája mellett fontos szerepet játszhat külkapcsolataink kiterjesztésében. A diplomáciai mozgásterünket alapvetően behatárolja a költségvetés, de fel kell ismerünk ezen kapcsolati tőke fontosságát“ – hangsúlyozta Sztáray Péter. Koszovó kapcsán úgy fogalmazott, Magyarország ki fog állni Szerbia törekvései mellett, nem szabad hagyni, hogy a koszovói térség fehér folt maradjon Európa térképén. Montenegróval kapcsolatban biztosra vette, hogy ha nem is a következő, de a chicagói NATO-konferenciát követően megkezdődhetnek a komolyabb tárgyalások az uniós csatlakozás kérdésében. Boszniában nagyon jelentős államépítési probléma van, amit az is mutat, hogy a választásokat követően majdnem egy éven keresztül nem sikerült kormányt alakítani. „Fel kell tenni a kérdést, hogy a daytoni békemegállapodás konstrukciója nem vált-e idejétmúlttá az elmúlt 15 évben.”

Latin-Amerikát a politikus a nemzetközi diplomáciából méltatlanul kifelejtett térségnek nevezte. Az itteni országok megmutatták, hogy ki lehet lépni a diktatúrák árnyékából, és a „dinamikus ázsiai fejlődés útjára lehet lépni. Ezért elhatároztuk, hogy márciusban létrehozunk egy magyar–latin-amerikai diplomáciai fórumot” – jelentette be a helyettes államtitkár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.