A katari tv élőben közvetítette, amint a két fő rivális palesztin frakció, a Ciszjordániát irányító Fatah és a Gázai övezetet uraló Hamász vezetője kézjegyével látja el a dokumentumot. A Hamad bin Kalifa Ál Száni katari emír jelenlétében aláírt „dohai nyilatkozat” előirányozza „nemzeti egységkormány alakítását Mahmúd Abbász elnök vezetésével és független technokraták részvételével, elősegítendő elnökválasztás és törvényhozási választások megtartását, valamint a Gázai övezet újjáépítésének megkezdését”.
Azt nem rögzíti, mikor tartanák a választásokat, amelyeket a Fatah és a Hamász tavaly áprilisban Kairóban kötött megbékélési egyezményében ez év májusára terveztek. Mindkét vezető azt hangoztatta, hogy komolyan gondolja az előrelépést. „Ígérjük népünknek, hogy mihamarább végrehajtjuk e megállapodást” – mondta Abbász.
„Tájékoztatjuk népünket, hogy komolyan be akarjuk gyógyítani a sebeket (…) újraegyesítve népünket a politikai partnerség alapján, hogy erőfeszítéseinket a(z izraeli) megszállással szembeni ellenállásnak szentelhessük” – tette hozzá Mesaal. A két fél megállapodott abban is, hogy „folytatják a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) szerkezeti átalakítását”, bevonva a Hamászt és az Iszlám Dzsihádot a palesztinokat képviselő testületbe. Ezzel összefüggésben az elnök- és parlamenti választásokkal egy időben szükség lesz a Palesztin Nemzeti Tanács (az emigráns parlament) „újjáalakítására” is – olvasható a megállapodásban.
Mindezekről február 18-án Kairóban, a PFSZ vezető fórumának ülésén szándékoznak dönteni. Akkor jelentik majd be az Abbász vezette átmeneti kormány összetételét is – közölte hétfőn Rámalláhban egy Fatah-tisztségviselő.
Szalám Fajjád jelenlegi palesztin miniszterelnök, akit 2007-ben állított Abbász a kormány élére Ciszjordániában – azután, hogy a Hamász a másik palesztin területen, a Gázai övezetben magához ragadta az egyeduralmat –, Gasszán Hatíb szóvivő szerint „melegen üdvözölte” a katari egyezményt.
Egy név nélkül nyilatkozó magas rangú izraeli illetékes szerint viszont „Szalám Fajjád eltávolítása nem könnyíti meg a Palesztin Hatóság és az adományozó országok viszonyát”, s „a megállapodás Mahmúd Abbász tisztséghalmozásáról a Hamász előtti meghunyászkodását mutatja, ami baljós előjel”.