A Tabajdi Csaba delegációvezető által jegyzett dokumentum szerint demokráciában a nemzeti érdeket nem egyetlen politikai erő szabja meg, a nemzeti érdek nem egyenlő azzal, amit a Fidesz annak nyilvánít. Mint a nyilatkozat hangoztatja, az Orbán-kormány elhibázott politikája kelti rossz hírét Magyarországnak, és a magyar állampolgárok érdeke elsősorban a demokratikus alapértékek, alapjogok tiszteletben tartása, a felelős gazdaságpolitika, a független igazságügy, a médiaszabadság és általában a jogbiztonság visszaállítása.
Tabajdi szerint a nemzeti érdeket éppen az szolgálja, ha „hiteles, tárgyilagos tájékoztatást nyújtunk az európai döntéshozóknak„. Az MSZP EP-delegációja nemzeti jelentőségű ügyekben mindig is nyitott volt az együttműködésre mind a magyar kormánnyal, mind a Fidesz EP-delegációjával – írta, utalva a magyar elnökségi félév, a gazdasági kormányzás hatos csomagja, a romastratégia, vagy a Duna-stratégia MSZP-s támogatására. Példaként hozta fel a delegációvezető pártjának a többéves EU-költségvetési keretek tárgyalásakor tanúsított fellépését annak érdekében, hogy Magyarország minél több forráshoz jusson, továbbá a közös agrárpolitika, a kohéziós politika, vagy a klímavagyon megtartása terén kifejtett munkáját is.
A nyilatkozat szerint az MSZP EP-delegációja sokkal visszafogottabb, tárgyilagosabb hangnemben bírálja az Orbán-kormányt, mint ahogyan a Fidesz tette azt az elmúlt években a Gyurcsány- és a Bajnai-kabinet esetében. „Sajnos a demokratikus intézményrendszer lebontása miatt Magyarországon alig van lehetőség ezen viták lefolytatására” – fejeződik be a nyilatkozat, amely szerint „az utókor fogja eldönteni, hogy ki az, aki használt a nemzeti érdeknek, és ki az, aki nem, hogy ki szolgálta az ország érdekeit, és ki az, aki ehelyett egy párt érdekét szolgálta”.