Az ötvenéves férfit hétfő este vették őrizetbe, és várhatóan még a nap folyamán kitoloncolják az országból. A bevándorlási hivatal közölte, hogy az illető turistavízummal érkezett az országba, s külföldön pénzforrásokat gyűjtött a tüntetések megszervezéséhez, szoros kapcsolatban állt a tiltakozók vezetőjével.
Az India déli részén fekvő Kudankulamban tíz évvel ezelőtt kezdődött meg az atomerőmű építése, s a közelmúltban egyre hevesebb tüntetések kísérték a beruházást. Korábban Manmohan Szing indiai kormányfő azt állította, hogy amerikai nem kormányzati szervezetek állnak a tüntetések mögött. Az indiai atomipar nehéz helyzetbe került amiatt, hogy a nem kormányzati szervek, elsősorban amerikaiak, nem tudják felmérni India egyre növekvő energiaéhségét. Szing szerint a tiltakozások miatt már így is meghiúsult két, egyenként ezer megawattos atomreaktor beindítása.
A kilencvenes évek eleje óta Oroszország nagy teret vesztett az imponáló gazdasági növekedést felmutató India piacán az ott megjelenő új, erős versenytársak, elsősorban az Egyesült Államok miatt. Washington és Újdelhi 2006-ban megállapodást kötött a nukleáris energia polgári célú hasznosításában való együttműködésről.
A korábbi évtizedekben Újdelhi nem tudott hozzájutni nyugati nukleáris technológiákhoz, mert a Nyugat megtagadta vele az együttműködést arra hivatkozva, hogy a dél-ázsiai hatalom nem írta alá az atomsorompó-szerződést. Akkoriban Oroszország, illetve jogelődje, a Szovjetunió volt az egyetlen ország, amely ellátta Indiát atomreaktorokkal és nukleáris fűtőanyaggal.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre