Bírál a volt miniszterelnök

Szerbiának az a legnagyobb problémája, hogy a rendszer a régi maradt.

TK
2012. 02. 13. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milan Panic a közelmúltban részt vett a Mlagyan Dinkity vezette Szerbia Egyesült Régiói nevű politikai tömörülés gyűlésén. Arra a kérdésre, hogy a küszöbön álló szerbiai választási kampányban ezt a pártot támogatja-e, kijelentette a lapnak: Dinkity felkérte őt, hogy segítsen neki, adjon tanácsokat, és az üzletember a politikussal folytatott beszélgetés során meggyőződött arról, hogy egyetért vele a problémák kezelését illetően.

Panic emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió elsősorban a korrupció miatt bírálja Szerbiát. „Ez olyan rendszer, amelyben még a tisztességes emberek is bűnözőkké, tolvajokká válnak. A korrupció beleivódott a rendszerbe, egy ilyen rendszerben a tisztességes ember is korrumpálttá válik. Ez a legfőbb oka annak, hogy az Európai Uniónak nagy problémái vannak Szerbiával. A politikai rendszer tehát nem jó” – fogalmazott.

Szerinte Szerbiában komoly ellenzék sincsen, „valamennyien ugyanazt ígérik, és egyesek közülük – hadd ne említsek neveket – egyszerűen megnevettetnek, amikor olyanokat ígérgetnek, hogy bezzeg ha ők kerülnek hatalomra, akkor Szerbiát 100 milliárd dolláros beruházásokhoz juttatják. Mindebből nem tudok más következtetést levonni, minthogy azt hiszik: az egész szerb nép hülye. Olyanokat ígérgetnek, hogy emelni fogják a fizetéseket, javítani fogják az életkörülményeket. Ezek egyértelmű hazugságok. Amíg nem változik meg a rendszer, addig Szerbiában semmit sem lehet megváltoztatni” – mondta nyilatkozatában Panic.

A volt jugoszláv miniszterelnök úgy véli, hogy „először a jog- és az igazságügyi rendszert kellene megváltóztatni… Ha még emlékeznek rá, miniszterelnökként húsz évvel ezelőtt ehhez fogtam hozzá, de nem hagyták, hogy befejezzem. Azután itt vannak a gazdasági törvények. Véleményem szerint Mlagyan Dinkity elég sokat tett ezen a téren, de nem eleget. Egy rossz rendszerben a jó lépéseknek sincs esélyük a sikerre” – véli Panic, hozzátéve: Szerbiának ezért „előbb vagy utóbb hátat fordítanak a külföldi befektetők”.

„Szerbiának erős ellenzékre van szüksége, és én az ellenzék megfelelő hangja vagyok. Ezt egyébként a milosevityi időkben is bebizonyítottam” – hangsúlyozta Panic, aki szerint a „koszovói kérdés megszűnik létezni, ha Szerbia és Koszovó is uniós taggá válik”.

A Kaliforniában élő Milan Panic a szocialista Jugoszláviát felváltó Jugoszláv Szövetségi Köztársaság első miniszterelnöke volt 1992 júliusától 1993 februárjáig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.