Bocsánatot kért a kormányfő a gyászoló családoktól

A német kancellár bocsánatot kért a bevándorló családból származó áldozatok hozzátartozóitól.

tt
2012. 02. 23. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel beszédében megkövette a török és görög rokonokat, amiért a hatóságok alaptalanul meggyanúsították őket azzal, hogy közük lehet a bűncselekményekhez.


Délben Németország településein egyperces néma csenddel tisztelegtek a gyilkosságsorozat áldozatainak emléke előtt. A 82 milliós országban leállt a közlekedés, a legnagyobb gyáraktól a legkisebb irodákig mindenütt felfüggesztették a munkát. Az akciót az állami szervek, a munkaadók és a szakszervezetek közösen hirdették meg.

A hatóságok mellett sokáig a többségi társadalomban és a médiában is az volt az uralkodó vélemény, hogy a sorozatgyilkosság a bevándorlók zárt közösségének valamilyen konfliktusából következhet. Több újság évekig a „törökbüfé-gyilkosságok” (Döner-Morden) címszó alatt tárgyalta a 2000 és 2007 között elkövetett tíz gyilkosságot és két robbantásos merényletet, amelyekről tavaly év végén kiderült, hogy a Nemzetiszocialista Illegalitás (NSU) elnevezésű neonáci terrorista sejt felelős értük.



Merkel szerint „különösen nyomasztó” és szégyenletes, hogy a hatóságok sokáig a meggyilkolt bevándorlók hozzátartozói irányába folytatták a nyomozást. Az érintettek élete éveken keresztül „múlni nem akaró rémálom” lehetett, most már azonban nincsenek egyedül a gyászukkal. „Velük vagyunk, együtt érzünk és gyászolunk” a hozzátartozókkal – mondta a kancellár.

A gyászünnepségen több mint ezren vettek részt, köztük számos állami vezető, politikus, társadalmi szervezetek képviselői, az áldozatok hozzátartozói közül pedig csaknem százan. Jelen volt Joachim Gauck is, a konzervatív-liberális koalíció és az ellenzéki szociáldemokraták, illetve Zöldek közös jelöltje az államfői posztra. Angela Merkel az előző héten lemondott szövetségi elnök, Christian Wulff helyett beszélt.

A kancellár hangsúlyozta: a demokratikus alapértékeket tapossák sárba minden egyes esetben, amikor embereket kiközösítenek, fenyegetnek, üldöznek. Az NSU így az egész országot támadta meg bűncselekményeivel. „Szégyent hoztak a hazára” – mondta Merkel.

Leszögezte: az állam mindent megtesz azért, hogy az elkövetőket felelősségre vonják és megbüntessék. „Ez fontos, de nem elég„, gondoskodni kell arról is, hogy ilyesmi soha többé ne fordulhasson elő – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy levonják a tanulságokat, így egyebek mellett átalakítják a NSU leleplezésére képtelennek bizonyult hatóságok működését is.

Hozzátette: a gyűlölet és az erőszak feltartóztatásához az állam mellett „erős civil társadalomra is szükség van”, amely „nem alakul ki parancsszóra„. A békés és felelősségteljes együttélést tanulni kell, a családban, iskolában, egyesületekben, egyházakban, és „mindenkinek hozzá kell tennie a maga részét”.

Merkel hangsúlyozta: korántsem csak az erőszakban mutatkozik meg az intolerancia és a rasszizmus. „Nem csak a szélsőségesek veszélyesek. Veszélyesek azok is, akik előítéleteket terjesztenek és kialakítják a megvetés közhangulatát„, ezért fejleszteni kell a társadalmi kérdések iránti érzékenységet és tudatosítani kell, hogy hol kezdődik a kirekesztés. „Gyakran a közömbösség és a nemtörődömség áll a lélek eldurvulásához” vezető folyamat kezdetén, és „a szavakat tettek követhetik„ – figyelmeztetett Merkel.

Edmund Burke 18. századi ír filozófust idézve hozzátette: „a gonosz győzelméhez az is elég, hogy a jók nem tesznek semmit”. Hangsúlyozta: „a demokráciát az odafigyelés és a részvétel tartja életben. A demokrácia akkor él, ha mindannyian kiállunk érte minden áldott nap.„

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.