Eduardo del Buey, a világszervezet szóvivője New Yorkban újságírók előtt kijelentette: bár az új alkotmány, illetve a Baasz párt egyeduralmának vége részét képezheti a szíriai válságra adott politikai megoldásnak, egy erről szóló népszavazást erőszaktól és megfélemlítéstől mentes környezetben kell lebonyolítani.
„Nehezen hihető, hogy hiteles (a népszavazás), ha azt az általánossá vált erőszakkal és az emberi jogok tömeges megsértésével összefüggésben nézem” – szögezte le del Buey.
A szíriai belügyminiszter hétfőn hozta nyilvánosságra az új alkotmány tervezetéről szóló vasárnapi referendum eredményét, miszerint az urnáknál megjelent, szavazásra jogosult állampolgárok 89,4 százaléka igent mondott a dokumentumra. Az új alaptörvény Bassár el-Aszad szíriai elnök szerint megnyitja az utat a három hónapon belül megrendezendő többpárti választás előtt. A dokumentum leglátványosabb változtatása az 1973-as alkotmány 8. cikkében történt, amely kikötötte, hogy a kormányzó Baasz Párt „az állam és a társadalom vezetője”. Az új változat „politikai pluralizmust” hirdet.
„Szíriában az első számú feladat most az erőszak beszüntetése. Csak ilyen körülmények között mehet végbe egy hiteles politikai folyamat, amely megfelel a szíriai nép demokratikus törekvéseinek” – hangsúlyozta az ENSZ-szóvivő.
68 civil halott egy nap alatt
A terület, amelyet lefed a hétfői öldöklés, Rám el-Anz falutól al-Gadzsaríjéig tart. A holttesteket a homszi közkórházba szállították – tájékoztatott Rámi Abder-Rahmán, az OSDH elnöke, megjegyezve, hogy a holttesteken lőtt és szúrt sebek vannak.
– Homszból származó menekülteket öltek meg a sabíha emberei – utalt Abder-Rahmán a rendszer polgári milíciájára, bár elismerte, hogy az erről szóló értesüléseit még nem erősítették meg.
Az OSDH követelte, hogy állítsanak föl egy független bizottságot a megfigyelő központ jogászaiból és más olyan emberekből, akiknek nincs közük Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjéhez. Ennek a testületnek kellene kivizsgálnia „ezt a mészárlást”, és megbüntetnie a felelősöket az OSDH szerint.
Sokan elmenekültek Homszból; a várost három hete lövi Aszad hadereje, különösen a Bába Amr negyedet.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) hétfő este közölte: munkatársaik bejutottak az ostromlott városrészbe. Egészségügyi eszközöket vittek magukkal, és három sebesült helybélit elszállítottak mentőautóval. Ugyanakkor nyugati diplomáciai forrásból úgy tudni, a segélyszervezetnek nem sikerült evakuálnia két sebesült nyugati újságírót. Paul Conroy brit fotós és Edith Bouvier újságíró szerdán sebesültek meg egy támadásban, amelyben meghalt két kollégájuk, egy amerikai és egy francia állampolgár.