Mohammad Hedzsázi hangoztatta: stratégiájuk az, hogy ha érzik, ellenségeik veszélyeztetni akarják Irán nemzeti érdekeit és tettekre szánják el magukat, Teherán azt megelőzve cselekszik.
Iránra nagy nemzetközi nyomás nehezedik, s az ország egyre inkább elszigetelődik vitatott atomprogramja miatt. A Nyugat büntetőintézkedések sorával igyekszik akadályozni Irán létfontosságú olajexportját, míg Teherán azt közölte, hogy ezt a Hormuzi-szoros, a világ energiaellátása miatt fontos hajózási útvonalainak lezárásával torolná meg.
Inkább diplomáciai súlya van az iráni olajexport leállításának – mondta korábban a Lánchíd Rádiónak a Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa. Hugyecz Attila szerint ugyanis az a mennyiség, melyet például Belgium kapott, eddig sem volt jelentős. A szakember szerint a finomítók már elkezdték keresni az alternatív beszállítókat, de addig is az olajár emelkedésére kell készülni.
Az amerikai hírszerzés egy tisztségviselője mindazonáltal a múlt héten még azt mondta, hogy kémeik szerint Irán válaszolni fog, ha megtámadják, de valószínűtlennek tartják, hogy maga kezdeményezne fegyveres konfliktust.
Izrael és az Egyesült Államok nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy katonai akciót hajtsanak végre Irán ellen, amennyiben az ellene bevezetett szankciók és a diplomáciai erőfeszítések elégtelennek bizonyulnának Teherán atomenergetikai programjának megfékezéséhez.
75 éves lehet a legöregebb képviselő
A jelöltek hátterének ellenőrzését is végző Őrök Tanácsa 3444 kandidáló indulási jogát fogadta el az eredetileg 5395 kérelmezőből. A testület 1200 jelentkezőt zárt ki a választási küzdelemből, emellett voltak visszalépők is – közölte Abbasz Ali Kadhodaj, a tanács szóvivője. A kizárások okát a szóvivő nem részletezte.
A márciusi parlamenti választás az első országos megmérettetés lesz a 2009-es, óriási tüntetéseket kiváltó elnökválasztás óta – emlékeztetnek rá elemzők.