Csúcson Merkel népszerűsége

Németországban az államfőváltás körüli bonyodalmak ellenére a legutóbbi parlamenti választások óta a legmagasabbra emelkedett a kancellár népszerűsége.

BL
2012. 02. 29. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Stern című hírmagazin megbízásából február 20–24. között végzett felmérés szerint Angela Merkel a választói bizalmat mérő skálán a 100-ból 64 pontot ért el, ami kétpontos emelkedés a legutóbbi, decemberben végzett kutatás eredményéhez képest, és a legmagasabb érték a második Merkel-kormány 2009-es hivatalba lépése óta.

Merkel stabilan vezet

A kancellár népszerűsége annak ellenére növekedett, hogy a felmérést megelőző napokban lemondásra kényszerült a szövetségi elnöki tisztségről Christian Wulff, aki a Merkel vezette konzervatívok jelöltje volt a 2010-es államfőválasztáson. Merkel pedig ennek nyomán arra kényszerült, hogy támogassa a Wulff ellen 2010-ben versenybe szállt Joachim Gauck jelölését a megüresedett posztra. Merkel a következő választások előtt bő másfél évvel stabilan vezet két lehetséges kihívója, Peer Steinbrück és Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata politikusok előtt, akik egyaránt 56 ponton állnak.

Gauck jelölését a koalíciós partner liberálisok kényszerítették ki, népszerűségük azonban nem emelkedett jelentősen azzal, hogy érvényesítették akaratukat a konzervatívokkal szemben. A liberális párt (FDP) választói támogatottsága 1 százalékkal 3 százalékra emelkedett, így továbbra sem érik el a parlamentbe jutáshoz minimálisan szükséges 5 százalékot. Az FDP legismertebb politikusai sem profitáltak Gauck jelöléséből, Philipp Rösler pártelnök bizalmi mutatója 1 ponttal javult, így 31 ponttal a lista végén áll az előző FDP-elnökkel, Guido Westerwelle külügyminiszterrel együtt.

Bukna a koalíció

A koalíciós társ CDU/CSU pártszövetség választói támogatottsága 38 százalékos, nem változott az előző felméréshez képest, a 2009-es választáson még 14,6 százalékkal történetük legjobb eredményét produkáló FDP lecsúszása miatt azonban nem maradna fenn a konzervatív-liberális koalíció, ha „most vasárnap” lennének a parlamenti választások. Ugyanakkor az ellenzéki szociáldemokraták (SPD) és a kormányzásra kiszemelt partner Zöldek együttes támogatottsága sem volna elég a kormányalakításhoz; az SPD-re a választók 26 százaléka szavazna, a Zöldeket 14 százalék választaná a felmérés szerint.

A parlamenti frakcióval ugyancsak rendelkező Baloldal támogatottsága 8 százalékon stagnál. A német politikába a tavaly őszi berlini tartományi választáson elért 9 százalékos eredménnyel berobbant Kalózok országosan 7 százalékon állnak, 1 százalékpontot veszítettek, de így is bőven bejutnának a Bundestagba a Forsa közvélemény-kutató intézet reprezentatív felmérése szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.