A soros dán elnökséget képviselő Nicolai Halby Wammen unióügyi miniszter hangoztatta, hogy várakozásai szerint az állam- és kormányfők átfogó módon foglalkoznak majd a válságból való kilábalás, a gazdasági élénkítés és a munkahelyteremtés témakörével.
A találkozó alkalom lesz arra, hogy értékeljék a fokozott gazdasági együttműködés, vagyis a tavalyi magyar elnökség alatt indított, úgynevezett európai szemeszter első tapasztalatait, illetve megerősítsék az elkötelezettséget a lényegében szintén a magyar elnökség alatt kidolgozott új pénzügyi jogszabályok, az úgynevezett hatos csomag teljes körű alkalmazása iránt.
Mint Wammen megerősítette, a csúcstalálkozón ismét általános iránymutatásokat adnak majd a tagországoknak arra, hogy milyen elemeket építsenek be gazdasági stabilitási vagy konvergenciaprogramjaikba, illetve nemzeti reformprogramjaikba.
Az Európai Bizottságot képviselő Maroš Šefčovič alelnök reményét fejezte ki, hogy az állam- és kormányfők a végrehajtó testület átfogó jelentésére, az úgynevezett éves növekedési felmérésre alapozzák majd iránymutatásaikat, és ezt követően a bizottság ismét elkészítheti országspecifikus ajánlásait a tagállamok számára.
Napirenden a görög kérdés is
Az EP-képviselők a vitában értésre adták, hogy várakozásaik szerint a csúcstalálkozón fontos helyet foglal el a továbbra is súlyos pénzügyi nehézségekkel küzdő Görögország kérdése. Többen kifogásolták, hogy az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) immár „diktátumszerűen„ próbálja rákényszeríteni programját Athénra.
Felvetődött egyes felszólalásokban az is, hogy a csúcstalálkozón el kellene kezdeni egy forgatókönyv készítését ara az esetre, ha Görögország kiválik az euróövezetből.
„Kivéreztetik” az érintett tagállamot
A magyar képviselők közül Pelczné Gáll Ildikó szólalt fel a strassburgi vitában, kiemelve egyebek között, hogy „ma már jól látható, hogy a gazdasági megszorító intézkedések önmagukban nem elegendőek a válságból való kilábalásra”. Érthetetlennek nevezte, hogy „egyes biztosok az egzakt mutatókon alapuló gazdasági értékeléseket figyelmen kívül hagyják… talán politikai érzelmektől vezérelve értékelnek”. Ezzel szerinte megzavarják a piacokat, az érintett tagállamot pedig az immár rendelkezésre álló szankciókon keresztül akár kivéreztetik.
Halby Wammen elmondta, hogy a csúcstalálkozó témája lesz Szerbia hivatalos EU-tagjelölti tagságának megadása is. Mint mondta, erről majd a tagországok külügyminiszterei foglalnak állást a csúcstalálkozó előtt. Reményét fejezte ki, hogy pozitív döntés születik, de figyelmeztetett, hogy ehhez Belgrádnak is teljesítenie kell a meghatározott feltételeket.