Észak-Korea változtat?

Amerikai közlés szerint Észak-Korea hajlandó felfüggeszteni urándúsító tevékenységét, valamint nukleáris moratóriumot is hirdet.

NT
2012. 02. 29. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Victoria Nuland, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője szerdán bejelentette: Phenjan abba is belement, hogy az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) megfigyelői ellenőrizzék az urándúsítási moratóriumot és hogy megerősíthessék: valóban működésképtelenné tették a jongbjoni nukleáris erőművet. Közölte továbbá, hogy az Egyesült Államok hajlandó élelmiszersegélyt juttatni Észak-Koreának. A javasolt 240 ezer tonnányi segélyszállítmány összetételéről a két fél a későbbiekben egyeztet.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdai képviselőházi meghallgatásán kijelentette: az észak-koreai nukleáris moratórium „az első szerény lépés a jó irányba”, de az Egyesült Államoknak továbbra is maradtak „mély aggályai”. Hangsúlyozta, hogy Washington figyelemmel fogja kísérni a phenjani fejleményeket és „a tetteik alapján fogja megítélni Észak-Korea új vezetőit”.

A bejelentés, amely alig két hónappal Észak-Korea korábbi vezetője, Kim Dzsong Il halála után hangzott el, azt jelzi, hogy Phenjan elfogadta a „leszerelést a segélyezésért” programmal kapcsolatos amerikai előfeltételeket. Észak-Korea 2009-ben egyoldalúan kivonult a programról folytatott tárgyalásokról.

A NAÜ „fontos lépésnek” minősítette a bejelentést, s jelezte, hogy kész visszatérni az országba. A dél-koreai reagálás szerint „létrejött annak az alapja, hogy előre lehessen haladni az észak-koreai nukleáris kérdés megoldása érdekében”. Japán pedig „problémamentes végrehajtást” kívánt a megállapodáshoz.

A washingtoni bejelentéssel egy időben Phenjanban hasonló közleményt hoztak nyilvánosságra, amely megfogalmazásában valamelyest különbözött az amerikaitól. Egy meg nem nevezett észak-koreai szóvivő a hivatalos hírügynökségnek bejelentette, hogy országának kormánya „az amerikai–észak-koreai tárgyalás pozitív légkörének fenntartása érdekében” egyezett bele a moratóriumokba és az ENSZ-ellenőrök bebocsátásába.

A fordulat egy héttel azt követően következett be, hogy a múlt héten Pekingben tárgyaltak egymással az Egyesült Államok és Észak-Korea képviselői. Ez volt az első diplomáciai kapcsolatfelvétel azóta, hogy Kim Dzsong Il december 17-én elhunyt.

A néhai észak-koreai vezető halála előtt a két ország képviselői már közel jártak a megállapodáshoz, amelynek értelmében Észak-Koreának vissza kell térnie a három évvel ezelőtt megszakadt hathatalmi tárgyalásokhoz.

Victoria Nuland megerősítette, hogy az Egyesült Államoknak nincs ellenséges szándéka Észak-Koreával szemben, és kész további lépéseket tenni a kétoldalú kapcsolatok javítása érdekében a szuverenitás és az egyenlőség kölcsönös tiszteletben tartásának szellemében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.