Ezrek vonultak utcára szomszédunkban a gorillák ellen

Szlovákia több városában ezrek tüntettek pénteken a politikai korrupció ellen.

LM
2012. 02. 03. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüntetések annak a tiltakozási hullámnak részei, amelyet a karácsony előtt nyilvánosságra került Gorilla-dossziéban szereplő, a szlovákiai politikai élet és gazdasági érdekcsoportok állítólagos összefonódását leíró információk váltottak ki.

A legnagyobb botrány

Az önálló Szlovákia történetének legnagyobb politikai-közéleti botrányává vált Gorilla-ügy – a nagy hideg ellenére – több ezer embert vitt az utcákra. A számbelileg legnagyobb tiltakozás a fővárosban és Kassán volt. Pozsonyban a Szlovák Nemzeti Felkelés terének közel felét töltötte be a tömeg – a tiltakozók kereplőkkel és saját gyártású transzparensekkel jelentek meg –, Kassán becslések szerint háromezren tüntettek.

Pozsonyban Alena Krempasská, a tüntetés egyik szónoka felolvasta a szervezők államhatalomnak címzett követeléseit. A tíz pontban többek közt szerepelt, hogy a Gorilla-dossziéban szereplő összes politikus távozzon posztjáról, és haladéktalanul kezdődjön meg az érintettek büntetőjogi felelősségre vonása.

Rács mögé csuknák az érintetteket

„A legfőbb ideje, hogy végre valakik a rács mögé kerüljenek, mert különben sosem lesz vége a korrupciónak” – nyilatkozta az MTI tudósítójának a helyszínen a tüntetés egy magyar résztvevője. A tiltakozó menetben – civilként – több politikai pártnak a Gorilla-dossziéban nem említett képviselője is részt vett.

„Tiszteletben tartjuk a szervezők kérését, hogy a politikai pártok maradjanak távol a rendezvénytől, ugyanakkor támogatjuk a tiltakozóknak a politikai élet megtisztulását célzó követeléseit” – mondta el az MTI-nek a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, a menetben civil résztvevőként megjelent Berényi József.

Transzparensek és petárdák

A „Gorillák a rács mögé!”, „Eleget etettünk benneteket” és hasonló transzparenseket tartó tiltakozók a Szabadság térre, a kormánypalota épülete elé vonultak, a tiltakozók egy része petárdákat és hangbombákat dobott be a kormánypalota kertjébe, atrocitásokra nem került sor.

A TASR állami hírügynökség törvényszéki forrásokra hivatkozva éppen pénteken hozta nyilvánosságra a Pozsony I-es járásbíróság előző napi döntését, amely szerint ideiglenesen nem jelenhet meg nyomtatásban egy, a Gorilla-dossziéban leírtakat feldolgozó könyv. A kiadás felfüggesztését egy, a Gorilla-dossziéban többször is szereplő személy kezdeményezte.

Eredeti

A Gorilla-botrány tavaly decemberben robbant ki azt követően, hogy a Gorilla-dosszié néven elhíresült, állítólag titkosszolgálati lehallgatások leiratán alapuló irat nyilvánosságra került. A Gorilla-dossziéban leírtakat teljes egészében a mai napig nem bizonyították, de azok eredetiségét több közszereplő, köztük Daniel Lipsic belügyminiszter is megerősítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.