A két – többségében tibetiek lakta – megyében egymást követően történt zavargásoknak összesen két halottja és több mint tucatnyi civil és rendőr sérültje van. A dokumentum szerint mindkét esemény magán hordozta azokat a jegyeket, amelyek a 2008. évi lhászai zavargásokra voltak jellemzők: szándékos gyűlöletkeltés volt a céljuk.
Az első esetre január 23-án, a kínai holdnaptár szerinti újév első napján került sor. A közlemény kitér rá, hogy egy csoport – köztük szerzetesek – Tibet függetlenségét követelő jelszavakkal vonult fel, botokkal és késekkel felfegyverkezve, s kövekkel dobálta a kormányzati épületeket Luhuo megyében. Az erőszak fokozódott, amikor a rendőrállomásra támadtak, betörték az ablakokat, rendőrségi és tűzoltóautókat rongáltak meg. A tartományi közlemény szerint a tömeg a rendőrökre támadt és az emberek megpróbálták elvenni a karhatalmiak fegyverét. A verekedésben tíz rendőr, illetve tűzoltó sérült meg.
Miután a többször megismételt figyelmeztetések is hiábavalónak bizonyultak, saját biztonsága védelmében döntött a rendőrség az erő alkalmazásáról – olvasható a közleményben, amelyet a Global Times (GT) című lap közöl. A rákövetkező napon ugyancsak erőszakos zavargások voltak a szomszédos Szöta (Seda) megyében. Itt az emberek Molotov-koktélokkal, kövekkel támadtak a rendőrökre, s tüzet nyitottak rájuk – áll a közleményben azzal, hogy az orvosoknak összesen 14 rendőrt kellett ellátniuk.
A GT információja szerint a zavargások során olyan lakóházakat is megtámadtak, amelyeken újévi díszítés, lampion volt, vagyis han kíniak voltak a lakóik. Szötában 13 embert vettek őrizetbe, s néhány sérült kolostorokban talált menedéket. A hivatalos adatok szerint a rombolás által okozott kár legkevesebb 3,77 millió jüan, vagyis körülbelül 132,5 millió forint.
A GT összeállításából az is kiderül, hogy a történtek után az érintett megyékben és azok környékén fokozták a biztonsági intézkedéseket, fegyveres rendőrök ellenőrzik a járműveket a hegyi településekbe vezető utak ellenőrzőpontjain. Ugyancsak rendőrautók lepték el a magasabb közigazgatási egység, a prefektúra székhelyét.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül