Ugyanakkor nyitott kérdés maradt – írja Necas –, hogy ilyen körülmények között a Cseh Köztársaság valóban be akarja-e vezetni az eurót és mikor.
„Az euróövezetnek jelenleg nincs más választása: vagy szétesik, amit nyilván komolyan senki sem akarhat, vagy a szövetségi gazdasági alakulat irányába mozdul el” – vélekedett Necas a Lidové Novinyben.
Csehország volt Nagy-Britannia mellett a második ország, amely nem csatlakozott az új európai uniós pénzügyi szerződéshez. A téma élesen megosztja a cseh kormánykoalíciót. Míg a Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a Közügyek osztják a kormányfő álláspontját, a Top 09 élesen bírálja.
„A költségvetési szerződéshez való csatlakozással egyetértésünket adnánk nemcsak az euróövezet elmozdulásához a jövőbeni pénzügyi föderáció irányába, hanem ahhoz is, hogy ilyen áron is részt akarunk venni ebben a projektben. És ez két különböző dolog” – mutatott rá a miniszterelnök.
Necas úgy véli: bár a szerződés alapvető lépés pénzügyi folyamatok föderalizálásához, a mai valódi problémák lényegét nem oldja meg. Az államok feladják jogukat az önálló szavazásra a költségvetések ügyében, s ezzel lemondanak szuverenitásuk egy részéről.
„Kötelezik magukat, hogy közösen fogják koordinálni további eladósodásukat. Ezek nagy lépések az euróövezet föderalizációjához” – állítja Necas.
Hozzátette: a szerződést továbbá azért nem írta alá, mert elégedetlen a csúcstalálkozók lefolyásával. Szerinte más kormányfők is elégedetlenek ezzel, csak hangosan nem mondják ki. Rossznak tartja például, hogy a dokumentumokat az érintettek csak az utolsó pillanatokban kapják meg, s nincs már idő részletes elemzésükre.
A cseh miniszterelnök úgy véli, hogy az új pénzügyi unióról szóló vitát folytatni kell, s felvetette egy rendkívüli csúcstalálkozó megrendezésének a lehetőségét is.