Harminc év után nem kell izgulnia a baloldalnak

Kormánypárti politikus kerülhet Finnország elnöki posztjára, amellyel megszakad a szocdemek harmincéves uralma.

Kovács András
2012. 02. 05. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ketten maradtak állva a vasárnapi finn elnökválasztás második fordulójában. A január 22-i első fordulóban Sauli Niinistö, a legfőbb kormányzó erő, a Nemzeti Koalíciós Párt jelöltje 36,96, míg Pekka Haavisto, a Zöld Liga jelöltje 18,76 százalékot ért el. A választási részvétel 72,7 százalék volt, valamivel alacsonyabb a 2006-os elnökválasztás első fordulójában mért 73,9 százaléknál.



A voksolás legnagyobb vesztese Timo Soini, az Igaz Finnek elnöke lett, aki pártjával a tavalyi parlamenti választáson még 19,1 százalékot ért el. Az elnökválasztáson Soini csak a szavazatok 9,4 százalékát kapta, messze lemaradva az élen állóktól. A politológusok szerint a nacionalisták 2011. áprilisi választási sikere „a balközép kormány elleni tiltakozó szavazás” eredménye volt. Ezen túlmenően a Finnek Pártjának egyes alapítói korábban a Centrumpárt tagjai voltak, és a két párt egyes kérdésekben, például a szegények helyzetét illetően hasonló populista nézeteket vall.

Lebőgtek a szocdemek

A második forduló előtt készített felmérések szerint Niinistö 62, míg Haavisto 38 százalékra számíthat. A két politikus közötti különbség vélhetőleg kisebb lesz a felmérésekben szereplőknél, de az tény, hogy Haavisto az esélytelenebb – mondta Jan Sundberg, a Helsinki Egyetem politikatudományi professzora. „Niinistö több erőforrással rendelkezik, szélesebb a támogatói bázisa, mint Haavistónak, akinek az esélyeit az is rontja, hogy korábban nyíltan vállalta homoszexuális irányultságát”.



A mostani elnökválasztás egyik érdekessége, hogy legutóbb harminc éve volt példa arra, hogy ne szociáldemokrata politikus nyerje a voksolást. Paavo Lipponen volt szociáldemokrata miniszterelnök a mostani elnökválasztás első körében csak 6,7 százalékot kapott, ami pártján kívül a széles választóközönséget is meglepte.

Az érzések dönthetnek

Politikai elemzők szerint a második kör abban is egyedülálló lesz, hogy a küzdelem nem a jobb- és baloldal között zajlik, szemben a korábbi évtizedekkel. Mivel a finn elnök jogköre gyakorlatilag a külpolitikai stílus alakítására korlátozódik, így a legfőbb kérdés, hogy van-e különbség a két politikus felfogása között.

Sundberg szerint jelentős különbségekről nem lehet beszélni, mivel a zöld párt jelöltje a nemzetközi környezetvédelmi kérdésekre helyezi a hangsúlyt, míg Niinistö az unióval való kapcsolatokat erősítené. „Összességében nem az előbb felsorolt szempontok alapján döntenek majd a választók, hanem inkább személyes benyomásaik, érzéseik alapján szavaznak majd vasárnap.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.