Hét párt csatlakozott a korrupció elleni kezdeményezéshez

A csatlakozásra felszólított 10 szlovákiai politikai párt közül 7 társult a Transparency International Slovakia (TIS) nevű civil szervezet politikai korrupció elleni egyezményéhez.

PR
2012. 02. 15. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az egyezményt elsőként a Magyar Koalíció Pártja írta alá” – mondta el az MTI kérdésére válaszolva Sípos. Később csatlakozott a jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Most-Híd szlovák–magyar vegyes párt, a jobboldali konzervatív Szlovák Kereszténydemokrata Unió-Demokrata párt (SDKÚ-DS), a liberális Szabadság és Szolidaritás (SAS), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek csoportosulása (OLNO) és utolsóként a 99% nevet viselő új politikai párt is.

Az egyezményhez való csatlakozásra nem reagált a szlovák politikai paletta jobb szélén elhelyezkedő, Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Vladimír Meciar vezette, parlamenten kívüli Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom-Néppárt (HZDS-LS). A legnagyobb ellenzéki párt, a választási felméréseket hosszú ideje vezető Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) nem írta alá az egyezményt, de a TIS szerint a párt vezetője az egyik szlovák kereskedelmi televízióban ígéretet tett az abban foglaltak egy részének teljesítésére.

Az egyezményben megfogalmazottak a TIS szerint az Európai Tanács ajánlásaiból indulnak ki. „A politikai pártok finanszírozását érintő elképzelések az SAS kivételével egy párt választási programjában sem szerepeltek eddig” – mutatott rá Gabriel Sípos. Hozzáfűzte: a jelenlegi kormány ugyan belevette az Európai Tanács erre vonatkozó ajánlásainak egy részét a kormányprogramba, azokat már nem valósította meg.

„Szlovákiában jelenleg a pártfinanszírozás ellenőrzésének lehető legrosszabb modellje működik, mert finanszírozásukat csak maguk a pártok ellenőrzik” – mondta el Sípos. Hozzátette: jó és megvalósítandó példának tartja a magyarországi modellt, szerinte Szlovákiában is beválna, ha a pártok finanszírozásának ellenőrzése terén szélesebb jogköröket kapna a Legfelsőbb Számvevőszék. A KDH, az SDKÚ és az SAS nem értett egyet a hét pontban megfogalmazott egyezmény minden részével, így annak egy-egy részét nem szignálta. Nem mindenki írta alá például az egyezmény azon részét, amely a pártok finanszírozásának központi nyilvántartását kezdeményezte.

A dokumentum aláírásával az azt elfogadó pártok kötelezettséget vállaltak: amennyiben bejutnak a parlamentbe, egy éven belül megvalósítják az egyezményben leírt pártfinanszírozási modellt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.