„Jelentéktelen szereplővé” vált az ENSZ BT?

A szíriai rezsim diplomáciai elszigetelését szorgalmazta – mindenekelőtt az arab államoktól – a tunéziai miniszterelnök.

TK
2012. 02. 05. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamid Dzsebali vasárnap a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián kifejtette: a kapcsolatok megszakítása a legkevesebb, amit meg kell tenni a damaszkuszi rezsimmel szemben.

A tunéziai kormányfő szerint a „szíriai nép nem hosszadalmas nyilatkozatokat és elítélő szavakat vár, hanem tetteket”. Hozzátette: országából már kiutasították Szíria nagykövetét, és Tunézia ugyanezt várja el a többi arab országtól is. „A diplomáciai kapcsolatok megszakítása a minimum, amit tehetünk” – mondta Hamid Dzsebali egy panelbeszélgetésen, amelynek témája a közel-keleti helyzet volt.

A müncheni konferencia záró napjának fő rendezvényén részt vett Dzsebali és mások mellett Tavakkul Karman jemeni újságíró, az első Nobel-békedíjas arab nő is. Ő úgy vélte, hogy a „bűnöző szíriai rendszer” támogatását jelenti Oroszország és Kína vétója az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) előző napi, Szíriát elítélő határozati javaslata ellen. A vétó miatt Moszkva és Peking erkölcsi felelősséget visel a szíriai mészárlásokért – tette hozzá.

A jemeni rezsim leváltásáért sikerrel küzdő demokratikus mozgalom egyik vezető alakjaként tavaly világszerte ismertté vált aktivista hangsúlyozta: Bassár el-Aszad szíriai elnök „háborúja az emberiség ellen indított háború”. A 2011-ben – Ellen Jonhson Sirleaf és Leymah Gbowee afrikai nőjogi aktivistákkal együtt – Nobel-békedíjjal kitüntetett fiatalasszony a nemzetközi közösség valamennyi országától követelte a szíriai nagykövet kiutasítását és a damaszkuszi nagykövet hazarendelését.

Kenneth Roth, a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet ügyvezető igazgatója a panelbeszélgetésen kifejtette: Moszkva és Peking szombati vétója „jelentéktelen szereplővé” tette az ENSZ BT-t. Hozzátette: szégyen, hogy a nemzetközi közösség nem képes feltartóztatni az Aszad-féle totalitárius rendszert.

Guido Westerwelle német külügyminiszter is bírálta a Szíriát elítélő határozattervezet megvétózását. Az ARD német országos közszolgálati csatorna híradójának nyilatkozva úgy vélte, Moszkva érvei a vétó mellett „nem találóak” és „sok a politikai taktika mögöttük”. A berlini diplomácia vezetője ugyanakkor szorgalmazta az erőszak elítélését célzó erőfeszítések folytatását az ENSZ BT-ben és az Arab Liga keretein belül is.

„Moszkva sajnálja”

Az orosz külügyminiszter-helyettes szerint a nyugati országok a felelősek azért, hogy a Biztonsági Tanácsban kudarcba fulladt a szavazás a Szíriáról szóló határozati javaslatról.

Gennagyij Gatyilov a Twitter-fiókjában vasárnap feltett üzenetében azt állította, hogy a nyugati országok nem tettek elég erőfeszítést a konszenzus megteremtésére. „Moszkva sajnálja, hogy a Szíriáról szóló határozati javaslat szerzői nem akartak további erőfeszítéseket tenni és konszenzust teremteni. Az eredmény ismert” – írta Gatyilov.

A Szíriai Nemzeti Tanács elítélte a vétót

A szíriai ellenzék szerint Moszkva és Peking engedélyt adott a szíriai rendszernek a büntetlen gyilkolásra azzal, hogy vétót emelt a Biztonsági Tanács szombati ülésén a Szíriát elítélő határozati javaslatra.

Az ellenzéki áramlatok többségét tömörítő Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) vasárnap élesen elítélte és felelőtlen döntésnek minősítette a kettős vétót, amely „engedélyt ad a szíriai rendszernek, hogy büntetlenül öljön”.

Az SZNT közölte, hogy folytatja politikai erőfeszítéseit „minden szinten”, és az ENSZ-közgyűlés elé viszi az ügyet. Egyúttal felszólította „az arab és a baráti országokat, hogy tegyenek meg minden diplomáciai és gazdasági intézkedést” a BT-határozat elfogadását akadályozó országok ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.