Kételkedik a politikusokban a többség

Miközben a politikai intézmények tekintélye töretlen, a politikusokba vetett bizalom nagyon gyenge Ausztriában – derül ki egy kedden ismertetett felmérésből.

PR
2012. 02. 21. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az osztrák parlamentbe, a rendőrségbe és a pártokba vetett bizalom közepesen erős, és valamelyest növekedett is 2007 és 2011 között. Ezzel szemben a nagy többségnek rossz véleménye van a politikusok lakossággal fenntartott kapcsolatáról, vezetői képességükről, s kétkedik abban is, hogy a közjót egyéni érdekeik elé helyezik – állapította meg az osztrák Társadalomtudományi Kutatók Egyesülete (SWS) a tanulmányban, amelyet az osztrák rádió és a Der Standard című liberális napilap ismertetett. Az egytől hétig terjedő skálán a legnagyobb a bíróságok és a rendőrség elismertsége (4,7). A pártokkal (3,6) és a médiával (3,5) szembeni bizalom közepesen erős, de kismértékben javult az elmúlt évek alatt. A parlamentről kedvezőbben vélekednek az osztrákok (4,1), mint a pártokról.

A megkérdezettek 90 százaléka látja úgy, hogy a politikusok elvesztették a kapcsolatot a lakossággal. 50 százalék teljes mértékben egyetértett ezzel a kijelentéssel, 40 százalék szerint legalább részben helytálló az állítás. A lakosság megközelítőleg hasonló hányada ért egyet azzal az állítással, amely szerint a politikusok „csak a saját érdekeiket tartják szem előtt”, és azzal is, hogy a politikusok „sokat ígérnek, de kevés ígéretüket tartják meg”. A választók 30 százaléka részben, 53 százaléka teljesen egyetért azzal a kijelentéssel, hogy az osztrák politikusok híján vannak a vezetői képességeknek.

A felmérés eredményei azt jelzik, hogy a választók különbséget tesznek az intézmények és a politikai személyiségek között. A rendszerbe vetett alapvető bizalom továbbra is megvan, és Ausztria viszonylag kiegyensúlyozott társadalom – mondta Marc Bittner, az egyik szerző a Standardnak. A tanulmányból kiderül az is, hogy csökken a pártok tagsága, és fellazulnak a pártok szavazótáborai. A populista, a szélsőjobboldalhoz közel álló Osztrák Néppárt (FPÖ) kivételével nincs olyan párt, amelynek körülírható választói csoportja van. Az osztrákok negyven százaléka tagja valamelyik pártnak, a 25 év alattiak között ez az arány 20 százalék. A megkérdezettek mindössze negyven százaléka mondta azt, hogy azonosítja magát valamelyik párt célkitűzéseivel.

Ezzel egy időben jelentős a civil kezdeményezések és nem kormányzati szervezetek szerepe az osztrákok szemében. A felmérés résztvevőinek több mint negyven százaléka szerint alkalmasak az állampolgári kezdeményezések politikai célok eléréséhez, és ugyanilyen mértékű a civil szervezetekbe vetett bizalom is. A választásokon való részvétel jelentősége is változatlanul magas az osztrákok szemében. 60 százalék tartja nagyon fontosnak, hogy leadja a szavazatát a parlamenti választásokon, 2008-ban 63 százalék gondolta így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.