Kőolaj miatt újulhat ki a feszültség Falklanden

A térségben található olajlelőhelyek miatt éleződhet ki a feszültség újra Argentína és Nagy-Britannia között.

tt
2012. 02. 03. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön a brit sajtó arról számolt be, hogy Argentína nagy valószínűséggel gazdasági blokád alá fogja venni a tőle alig 460 kilométerre lévő, a britek által 1833 óta uralt szigetcsoportot. A csendes part menti Stanley városban élő Lisa Watson, a Penguin News című helyi újság szerkesztője a BBC-nek elmondta: szerinte a falklandiek nem hisznek abban, hogy Argentína katonai értelemben visszatér. Hozzátette ugyanakkor, hogy az argentinok állandóan el akarják lehetetleníteni őket, de mint fogalmazott, a „brit kormány erős, és ez erőt ad” a falklandi lakosságnak.

Decemberben Argentína megállapodást kötött Brazíliával, Paraguayjal és Uruguayjal, hogy nem engedik be kikötőikbe a falklandi zászló alatt közlekedő hajókat. A szigetet kormányzó Nigel Hayward brit diplomata ennek ellenére pozitívan látja a helyzetet. Szerinte bizakodásra ad okot, hogy Argentína ugyan igyekszik nyomást gyakorolni más országokra, de azok nincsenek felkészülve a falklandiekre nézve fenyegető kereskedelmi embargó támogatására, és csupán a decemberihez hasonló szimbolikus kezdeményezések támogatására hajlandók.

A BBC összeállításában kiemelte, hogy a falklandi gazdaság és népesség egyre nő, ráadásul a szigetcsoport partjainál kőolajlelőhelyek feltárása zajlik. Egy északon található olajmezőről például kiderült, hogy 350 millió hordó kőolajat rejt, amely felbecsülhetetlen bevétellel kecsegteti a 2500 fős lakosságot. Buenos Airest azonban rendkívül felbőszítette a szóban forgó kutatás, melyet törvénytelennek tart. „Ha az argentinok azt hiszik, hogy mindez provokáció, az az ő bajuk, de a brit kormánynak nincsen kétsége a jogainkat illetően. Mi britek vagyunk” – mondta ezzel összefüggésben Stephen Luxton, a falklandi kormány ásványkincsek felkutatásáért felelős tagja.
A szigetlakók önbizalma a többi közt a brit haderő jelenlétének köszönhető; a királyi haditengerészet például a héten rendelte a térségbe a HMS Dauntless névre keresztelt rombolóját, amely a brit flotta legújabb és legfejlettebb hadihajója.

Argentína az év elején ismét megerősítette területi igényét a Falkland-szigetekre, és felszólította a brit kormányt, hogy kezdjenek tárgyalásokat a terület hovatartozásáról. Buenos Aires 1982 áprilisában rohanta le a spanyolul Malvin-szigeteknek nevezett szigetcsoportot, ám a 74 napos háborúban alulmaradt a brit haderővel szemben.
A Brit Földtani Intézet 1993-ban közölte, hogy mintegy 60 milliárd hordó olaj lehet a szigeteket körülvevő tengerfenék alatt. A bejelentés nyomán Argentína és Nagy-Britannia 1995-ben megállapodott a part menti természeti kincsek, így az olaj kitermelésének feltételeiben, ám 2007-ben Buenos Aires egyoldalúan felmondta az egyezményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.