A részleges, de szimbolikus jelentőségű lépés lehetővé teszi, hogy egyes nemzetközi pénzügyi szervezetek – például az Ázsiai Fejlesztési Bank, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap – helyzetjelentéseket és felméréseket készítsenek, valamint korlátozott támogatási programokat indítsanak a kelet-ázsiai országban. Clinton a volt Burmában zajló „biztató reformokra adott válasznak” nevezte a korlátozások feloldását.
A lépésre azután került sor, hogy Clinton személyében tavaly decemberben fél évszázad után először járt amerikai külügyminiszter a korábban hosszú ideig katonai junta által irányított délkelet-ázsiai országban.
Január végén az Európai Unió is a Mianmar elleni szankciók enyhítéséről döntött, azonban egyelőre csupán a vízumügyekre vonatkozóan.
Az előrelépések ellenére washingtoni tisztviselők szerint a többi, súlyosabb embargós intézkedés feloldása hosszú és összetett folyamatnak ígérkezik.
A nemzetközi közösség az 1988-as katonai hatalomátvételt követően szabott ki büntető intézkedéseket az országra. Mianmarban 2010 őszén húsz év után először tartottak parlamenti választásokat, a tavaly márciusban felállt – hivatalosan polgári, de döntően továbbra is a hadsereg tisztjeiből álló – kormány számos fontos reformot léptetett életbe a politikai szabadságjogok kiterjesztésére.
Az országban idén április 1-jén időközi parlamenti választásokat tartanak, amelyeken az ellenzék másfél évtizedes házi őrizetéből tavalyelőtt szabadon engedett vezetője, a Nobel-békedíjas Aun Szan Szú Kji és pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért is indul majd.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot