Lehetetlen megtartani a választást?

A szenegáli ellenzék ernyőszervezete szerint lehetetlen megtartani az elnökválasztást az „általános bizonytalanság légkörében”.

TK
2012. 02. 24. 5:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki pártokat és civil szervezeteket tömörítő Június 23. mozgalom (M23) csütörtökön úgy vélte, hogy „a rendkívül súlyos félresiklások” és „az általános bizonytalanság légköre... nem teszi lehetővé az átlátható, szabad és nyugodt, az alkotmányt tiszteletben tartó szavazást”. Az M23 bírálta a választást szabályozó intézmények, így az alkotmányos tanács és az országos választási bizottság súlyos működési hibáit is.

A mozgalom ugyanakkor nem szólított fel nyíltan a választás elhalasztására, mert nincs egység ebben a kérdésben az ellenzék soraiban. Több jelölt, köztük Tidiane Gadio, Bamba Dieye és Ibrahima Fall, hajlik a választás elhalasztására az országban kialakult „szinte forradalmi helyzet” miatt, mások – így Macky Sall és Moustapha Niasse volt miniszterelnökök, valamint Ousmane Tanor Dieng, a szocialista párt vezetője – viszont ellenzik ezt, s folytatják kampányukat az utolsó pillanatig.

Összesen 14 jelölt száll harcba vasárnap a következő, hatéves államfői mandátumért, köztük a leköszönő elnök, a 85 éves Abdoulaye Wade. A nemzetek közössége, élükön az Egyesült Államokkal és Európával felszólították a politikai élet szereplőit, hogy bátorítsák támogatóikat a szavazásban való részvételre.

Szenegál városaiban utcai zavargások robbantak ki január végén, amikor az alkotmányos tanács úgy foglalt állást, hogy Wade is indulhat az elnökválasztáson. Az ellenzéki tábor azóta is nap mint nap tüntetni próbál Dakar belvárosában, de ezt a rendőrség megakadályozza. A Wade indulása miatt kirobbant erőszakos cselekményekben, a tüntetők és a rohamrendőrök összecsapásaiban legalább hat ember vesztette életét, többtucatnyian pedig megsebesültek.

Szenegál az egyetlen nyugat-afrikai ország, ahol nem volt államcsíny a gyarmati korszak lezárulta után. Az elnökválasztást elemzők úgy tekintik, mint a társadalmi béke fokmérőjét a többségében muzulmánok lakta országban.

Bírálói szerint Wade, aki 26 évet töltött az ellenzék soraiban, s négy elnökválasztást veszített el, mire 2000-ben hatalomra jutott, nem sokat tett államfőként a szegénység enyhítéséért. A 2007-ben újraválasztott Wade viszont azt mondja, hogy sokat költöttek az oktatásra és olyan infrastrukturális projektekre, mint az útépítés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.