Boc bejelentését élőben közvetítették a romániai televíziók. A kormányfő elmondta: döntésével csillapítani szeretné a feszült romániai politikai és társadalmi közhangulatot, egyúttal megóvni az ország meglehetősen sok áldozat árán elért gazdasági stabilitását. E stabilitás elemeit sorolva kijelentette: 2011-ben Románia 2,5 százalékos gazdasági növekedést könyvelhetett el, amely az egyik legmagasabb volt az Európai Unióban.
Az infláció az utóbbi húsz év legalacsonyabb számait érte el, az euró-lej árfolyam stabil, az államadósság a legalacsonyabb szintű az Európai Unióban, a költségvetési deficit ellenőrzés alatt áll és finanszírozható. Hangsúlyozta: a gazdasági stabilitás annak reményét hordozza, hogy Romániában növekedni fognak a nyugdíjak, fizetések.
Elmondta, ezeket az eredményeket mindenáron meg kell óvni. „Lemondtam, mert számomra kevéssé fontos, hogy a székemben maradjak, az ország számára viszont rendkívül fontos, hogy a remények tovább éljenek” – jelentette ki. Hozzátette, kormányzása idején sok népszerűtlen intézkedést kellett hoznia. „Minden döntést azért hoztunk, mert szükség volt rájuk, nem azért, mert ezt szerettük volna” – jelentette ki. Az erőfeszítések termése kezdett beérni – jegyezte meg. A parlamenttől azt kérte, hogy mielőbb szavazza meg egy új kormány beiktatását.
Sajtóértesülések szerint Emil Boc és kormányának néhány tagja a lemondás előtti éjszaka Traian Basescu államfő rezidenciáján tárgyalt. Az államfő a hétfő déli órákra tanácskozásra hívta a parlamenti pártok elnökeit.
Csökkent a lejárfolyam
Az euró-román lej árfolyama a bejelentéskori, napi mélypontot jelentő 4,3227-ről 4,3421-re nőtt hétfő délelőtt, ami mintegy 0,45 százalékos gyengülés. Mindazonáltal az előző heti záró árhoz képest alig változott a lej, valamivel 4,344 felett végzett pénteken az euró-lej árfolyam. Közép-európai idő szerint 11 óra után nem sokkal a román értéktőzsde fő mutatója, a BET 2,36 százalékos mínuszban, 4886,29 ponton állt. Ugyanekkor az irányadó nyugat-európai indexek közül a londoni FTSE-100 0,47 százalékos, a frankfurti DAX-30 0,56 százalékos eséssel állt. A BUX 0,46 százalékos napi csökkenésben volt.
Vlad Muscalu, az ING elemzője elmondta: a miniszterelnök távozása „nem borzalmas” hír, de növeli a politikai feszültséget a jövő évi választások előtt. Hozzátette: egyre valószínűbb a lazább költségvetési politika, így a 3 százalék alatti deficitcélhoz képest inkább 3,4 százalékos hiány lehet 2012-ben.
Egyeztetnek
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerint korai azt latolgatni, hogy marad-e a jelenlegi kormánykoalíció Romániában, hiszen egyelőre nem lehet tudni, ki lesz a következő miniszterelnök.
A kormányülésről távozó magyar politikus újságírói kérdésre elmondta, hogy a lemondás Emil Boc miniszterelnök személyes döntése volt. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ támogatná-e egy független miniszterelnök kormányát, Kelemen Hunor kételyeit fejezte ki, hogy egy technokrata kormányfőnek sikerülne megszereznie a többség támogatását a parlamentben. Hozzátette: egyeztetések következnek a koalíción belül, a parlamenti pártok körében, és a pártok Traian Basescu államfővel is tárgyalnak. Ezt követően dől el, hogy miként alakul a romániai belpolitikai helyzet.
Az RMDSZ 2009 karácsonya óta tagja a romániai kormánykoalíciónak. Markó Béla miniszterelnök-helyettesi tisztséget töltött be a Boc-kabinetben, amelyben Kelemen Hunor a kulturális, Borbély László a környezetvédelmi, Ritli László pedig az egészségügyi tárcát vezette.