Lemondott a román kormány

A kormány hétfő reggeli ülésén bejelentette kabinetje lemondását Emil Boc, Románia miniszterelnöke – mélyponton a lej, az RMDSZ kivár.

tt
2012. 02. 06. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boc bejelentését élőben közvetítették a romániai televíziók. A kormányfő elmondta: döntésével csillapítani szeretné a feszült romániai politikai és társadalmi közhangulatot, egyúttal megóvni az ország meglehetősen sok áldozat árán elért gazdasági stabilitását. E stabilitás elemeit sorolva kijelentette: 2011-ben Románia 2,5 százalékos gazdasági növekedést könyvelhetett el, amely az egyik legmagasabb volt az Európai Unióban.

Az infláció az utóbbi húsz év legalacsonyabb számait érte el, az euró-lej árfolyam stabil, az államadósság a legalacsonyabb szintű az Európai Unióban, a költségvetési deficit ellenőrzés alatt áll és finanszírozható. Hangsúlyozta: a gazdasági stabilitás annak reményét hordozza, hogy Romániában növekedni fognak a nyugdíjak, fizetések.

Elmondta, ezeket az eredményeket mindenáron meg kell óvni. „Lemondtam, mert számomra kevéssé fontos, hogy a székemben maradjak, az ország számára viszont rendkívül fontos, hogy a remények tovább éljenek” – jelentette ki. Hozzátette, kormányzása idején sok népszerűtlen intézkedést kellett hoznia. „Minden döntést azért hoztunk, mert szükség volt rájuk, nem azért, mert ezt szerettük volna” – jelentette ki. Az erőfeszítések termése kezdett beérni – jegyezte meg. A parlamenttől azt kérte, hogy mielőbb szavazza meg egy új kormány beiktatását.

Sajtóértesülések szerint Emil Boc és kormányának néhány tagja a lemondás előtti éjszaka Traian Basescu államfő rezidenciáján tárgyalt. Az államfő a hétfő déli órákra tanácskozásra hívta a parlamenti pártok elnökeit.

Csökkent a lejárfolyam

Az euró-román lej árfolyama a bejelentéskori, napi mélypontot jelentő 4,3227-ről 4,3421-re nőtt hétfő délelőtt, ami mintegy 0,45 százalékos gyengülés. Mindazonáltal az előző heti záró árhoz képest alig változott a lej, valamivel 4,344 felett végzett pénteken az euró-lej árfolyam. Közép-európai idő szerint 11 óra után nem sokkal a román értéktőzsde fő mutatója, a BET 2,36 százalékos mínuszban, 4886,29 ponton állt. Ugyanekkor az irányadó nyugat-európai indexek közül a londoni FTSE-100 0,47 százalékos, a frankfurti DAX-30 0,56 százalékos eséssel állt. A BUX 0,46 százalékos napi csökkenésben volt.

Vlad Muscalu, az ING elemzője elmondta: a miniszterelnök távozása „nem borzalmas” hír, de növeli a politikai feszültséget a jövő évi választások előtt. Hozzátette: egyre valószínűbb a lazább költségvetési politika, így a 3 százalék alatti deficitcélhoz képest inkább 3,4 százalékos hiány lehet 2012-ben.

Egyeztetnek

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerint korai azt latolgatni, hogy marad-e a jelenlegi kormánykoalíció Romániában, hiszen egyelőre nem lehet tudni, ki lesz a következő miniszterelnök.

A kormányülésről távozó magyar politikus újságírói kérdésre elmondta, hogy a lemondás Emil Boc miniszterelnök személyes döntése volt. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ támogatná-e egy független miniszterelnök kormányát, Kelemen Hunor kételyeit fejezte ki, hogy egy technokrata kormányfőnek sikerülne megszereznie a többség támogatását a parlamentben. Hozzátette: egyeztetések következnek a koalíción belül, a parlamenti pártok körében, és a pártok Traian Basescu államfővel is tárgyalnak. Ezt követően dől el, hogy miként alakul a romániai belpolitikai helyzet.

Az RMDSZ 2009 karácsonya óta tagja a romániai kormánykoalíciónak. Markó Béla miniszterelnök-helyettesi tisztséget töltött be a Boc-kabinetben, amelyben Kelemen Hunor a kulturális, Borbély László a környezetvédelmi, Ritli László pedig az egészségügyi tárcát vezette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.