Magyarországnak is fontos Szerbia jelöltsége

Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára szerint Magyarországnak is fontos, hogy Szerbia az EU tagjelöltje legyen.

PR
2012. 02. 29. 11:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár a tárca által szervezett, az Általános Ügyek Tanácsának üléséről tartott szerdai háttérbeszélgetésen azt mondta, politikai szempontból „nagy hiba” lett volna, ha az EU tovább késlelteti az ügy tárgyalását. Győri Enikő áttörésnek nevezte, hogy az ülésen végül elfogadott dokumentumhoz egy nyilatkozatot is csatoltak, amely a Szerbiában élő kisebbségek tiszteletéről, védelméről szól.

Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság azt javasolta, hogy 2013-tól ne engedélyezzék a kohéziós alap újabb lekötéseit, az államtitkár kijelentette: nem helyes egy ilyen súlyú döntést egy „jövőre vonatkozó feltételezésre” alapozni, ráadásul egy olyan tagállammal szemben, amely „látványosan javuló adatokat produkál”.

„Szerbia nem adja fel elveit”

Az EU-tagságra törekvő Szerbia nem fogad el lehetetlen feltételeket és a csatlakozás érdekében sem adja fel elveit – jelentette ki a szerb televíziónak Borisz Tadics szerb elnök azt követően, hogy az EU külügyminiszterei kedden úgy döntöttek, javasolják a tagjelölti státusz megadását Szerbiának.

Ha nem húzzuk meg azokat a vonalakat, amelyeken nem vagyunk hajlandók átlépni, senki se vesz komolyan bennünket – fogalmazott az államfő, hozzátéve, hogy vonatkozik ez a vlach kisebbségre is, amelynek helyzetét Bukarest vetette fel, mondván, hogy megvétózza Szerbia tagjelöltségét, ha nem javít számottevően a román népcsoport életkörülményein. Borisz Tadics szerint a probléma lényege: Románia azt akarja, hogy a vlachok a román nemzeti kisebbséghez tartozónak vallják magukat, ám a vlachok egy része erre nem hajlandó.

„Megértjük Romániát, de nem adhatjuk fel az elveinket” – jelentette ki az elnök, emlékeztetve rá, hogy ezen elvek egyike azoknak a nemzetközi emberi jogi szerződéseknek a tiszteletben tartása, amelyek szerint mindenkinek joga van szabadon meghatározni identitását. Arra az esetre, ha a hét második felében tartandó EU-csúcsértekezleten az állam- és kormányfők is jóváhagyják Szerbia tagjelöltségét, Tadics arra számít, hogy a belátható jövőben kijelölik a csatlakozási tárgyalások kezdetét.

Pásztor: Sokuknak nagy kő fog leesni a szívéről

Az európai uniós tagországok külügyminisztereinek ajánlása abba az irányba mutat, hogy nagy valószínűséggel feltételezhető, az Európai Tanács pozitív döntést fog hozni Szerbia tagjelöltségi státusával kapcsolatban – mondta Pásztor István, a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke.

Pásztor István úgy vélte, sokuknak nagy kő fog leesni a szívéről (a tagjelölti státus elnyerésével), bár sokan már belefásultak a nagy várakozásba. „Talán már nem is tudunk annyira örülni ennek a döntésnek, mint amennyire az fontos, és mint amennyire örültünk volna neki, ha hónapokkal, évekkel ezelőtt következett volna be” – tette hozzá. Hangsúlyozta: az igazi kérdés az, a tagjelölti státus mint fog jelenteni.

Pásztor István ezt kétféleképpen tudná megfogalmazni: ha nem kapták volna meg, az sokat jelentett volna negatív szempontból. Az, hogy meglesz – reményeik szerint –, az ebben a pillanatban, máról holnapra nem fog olyan nagy, látható eredményeket hozni. Mindazonáltal pozitívabb lesz Szerbia megítélése, és ami nagyon fontos, egy lépéssel közelebb kerültek a tárgyalások megkezdéséhez, az előcsatlakozási alapokhoz – vélekedett a vajdasági magyar politikus.

Szerinte ez azért fontos, mert most van folyamatban a 2014-től 2020-ig tartó költségvetési időszak tervezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.