Az előcsatlakozási támogatás célja, hogy segítse a tagjelölt országokat közigazgatási rendszerük uniós tagsághoz szükséges reformjában és abban, hogy felkészüljenek a tagállammá válásuk után rendelkezésükre álló nagyobb összegű uniós források kezelésére. Szerdán kiadott jelentésében az Európai Számvevőszék azt vizsgálta, hogy a 2007 óta mintegy 150 millió euróra rúgó támogatás eredményesen segítette-e Horvátország felkészülését ebből a szempontból.
A jelentés szerint az Európai Bizottság és a horvát hatóságok jól tervezték meg a támogatásokat, ami „nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Horvátország ki tudja építeni a csatlakozás utáni támogatások kezeléséhez szükséges kapacitást”, és a bizottság fontos tanulságokat vont le a korábbi bővítések tapasztalataiból is. A vidékfejlesztés területén ugyanakkor alacsony volt a támogatásfelvevő képesség, és más ágazatokban is egyes projektek még nem hozták meg a várt eredményt. A korrupcióellenes szerv megerősítése terén Horvátországban „fontos lépéseket tettek, azonban további komoly feladatok várnak megoldásra”.
A számvevőszék egy sor ajánlást is közölt annak érdekében, hogy az Európai Bizottság és a horvát hatóságok még eredményesebbé tehessék az uniós támogatásokat. Ezek közül kiemelték, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni a közbeszerzési rendszer fejlesztésére, jobban oda kell figyelni a regionális és helyi szintű kapacitásépítési igényekre, „portfóliót kell létrehozni a kiérlelt projektekből, hogy a csatlakozás utáni megnövekedett támogatási összegeket teljes mértékben fel lehessen használni”, és erősíteni kell a korrupcióellenes intézkedéseket.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével