Folyamatosan emelkedik az áldozatok száma a szerdai Port Szaid-i stadionkatasztrófát követően. A helyi Al-Maszri és a kairói Al-Ahli csapatának összecsapása nem ért véget a hármas sípszóval, sőt ekkor jött a java. A 36-szoros bajnok feletti bravúros 3-1-es győzelmet a pályán szerette volna megünnepelni a Maszri-tábor. A hazaiak a pályára özönlöttek, és a lelátón, a rendőrök által a hazai szektorok felé megnyitott kapukon keresztül a vesztes csapat szurkolóira támadtak. A menekülők félelmükben egymást taposták halálra, sokan lezuhantak a lelátóról. A CNN legfrissebb híradása 79 halottról és ezer feletti sérültről számolt be.
• Érthető sokk: szerda a futball fekete napja + Képek
A fanatikusok az öltözőfolyosókra, a belső helyiségekbe is betörtek, és ütötték, rúgták, akit csak értek. Szemtanúk szerint az ország, de talán Afrika legkeményebb szurkolótáborának tartott vendégseregére botokkal, késekkel, üvegekkel felszerelkezett fanatikusok támadtak rá, némelyeknél még pisztoly is volt. A létesítményben tartózkodó rendőrök fellépését még elégtelennek is cinikus volna nevezni.
Az ország futballtörténelmének legnagyobb katasztrófája volt a tegnapi, jellemezte drámaian a Port Szaid-i tragédiát az egyiptomi egészségügyi miniszter. Kairóban emberek százai vonultak a pályaudvarokhoz, ahová a sebesülteket és az elhunytak holttestét szállították. Eközben a felbőszült ultrák és rokonaik csütörtökre demonstrációt hirdettek a belügyminisztérium elé, és elkezdtek gyülekezni az arab tavasz egyik központjának tartott Tahrír téren. A kabinet részéről is hamar léptek: a belügyi tárca vezetője felmentette Port Szaid biztonsági igazgatóját, csütörtökre pedig rendkívüli kormányülést hívtak össze. A nemzeti bajnokságot bizonytalan időre felfüggesztették, és háromnapos gyászt rendeltek el.
Előre megrendezték?
Hasonló eseményeknek Európában sem vagyunk híján. Tavaly májusban például a varsói és a poznani huligánok csaptak össze a rendőrökkel a pályára zúdulva a lengyel kupa döntőjében. A helyzet kísértetiesen hasonlított a szerdaihoz, csak akkor a maszkos fiatalokat megállította a rendőrsorfal. Óriási különbség: ott 22 embert vettek őrizetbe, és egyetlen halálos áldozatról sem érkezett hír, míg a Port Szaid-i létesítményben majdnem nyolcvanan haltak meg. Adódik a kérdés: vajon az egyiptomi stadion biztonsági szolgálata volt ennyire felkészületlen, vagy előre megrendezett forgatókönyvnek estek áldozatul az emberek?
Nem találják szerepüket
„Nem gondolom, hogy a politika állna a tragédia mögött, egyszerűen futballhuliganizmussal állunk szemben. A probléma véleményem szerint a rendőrségi beavatkozásban keresendő” – magyarázza Wagner Péter. A külügyi intézet kutatója úgy véli, az egyiptomi egyenruhások most nagyjából olyanok, mint a magyar rendőrök a rendszerváltás idején: keresik a szerepüket. „Egyszer kőkeményen odacsapnak, máskor tétlenül szemlélik az eseményeket. A tegnapi eseményekről készült videókon az látszik, hogy a kivezényelt rendőrök közül néhányan gyorsan reagálnak, de az egységes fellépés elmarad. Ez a hiba nagyban hozzájárult a tragédiához.”
Wagner Péter szerint a forradalom kitörése után nemcsak az utcán, de a focipályákon is elszabadultak az indulatok. A kormány kárpótlást ígér az embereknek, és kórházban látogatja a betegeket, miközben az ultrák az indokoltnál olykor keményebb vagy túlságosan enyhe fellépésért kárhoztatják a hatóságot. A szakértő úgy látja, a szerdai véres esemény remek alkalom arra, hogy a választáson győztes, a Muszlim Testvériséghez kötődő kormánypártok rákenjék a felelősséget a Mubarak-pártiakra. Mindezt alátámasztja a Fegyveres Erők Legfelsőbb Katonai Tanácsának egyik prominense, aki egy interjúban biztosra vette, hogy a stadionban őrjöngők az előző rezsim provokátorai voltak. Wagner Péter úgy véli, felesleges próbálkozásnak vagyunk tanúi: ettől még nem lesz előrehozott elnökválasztás, de még politikai viharra sem kell számítani. „Gondoljon csak bele: ha Magyarországon egy hasonló tragédiában meghalna 70 ember, kimenne másik százezer a minisztérium elé tüntetni? Vajmi kevés esélyt látok rá.”
Nincs mögötte politika, csak a kemény mag
Hasonlóan értékeli a helyzetet Tálas Péter. A stratégiai és védelmi kutatóintézet vezetője szerint nem kell feltétlenül politikai motivációt sejteni a stadionkatasztrófa mögött, elég csupán két komolyabb kemény maggal rendelkező szurkolótábor. „Egyiptomban a nagyobb táborok ugyanúgy utálják egymást, mint bárhol máshol, rendszeresek az ilyen jellegű incidensek. A probléma igazából nem ez, hanem a stadionokban tapasztalható biztonsági intézkedések. Az, hogy a hatalmat magához ragadó korábbi ellenzék megpróbál politikai tőkét kovácsolni a történtekből, szinte magától értetődő.”
A biztonságpolitikai szakértő példaként említette a hatvanas évek végén tragédiába torkolló River Plate – Boca Juniors találkozót, s ott vannak a hetvenes–nyolcvanas évek stadionkatasztrófái, mint a brüsszeli Heyselben, a katmandui vagy a moszkvai létesítményben megtörtént tragédiák. „Nagy tanulság ez az esemény Egyiptom számára. A rendőrség nem lépett fel megfelelő erővel, szervezettséggel, ebből mindenképpen okulniuk kell.”
A Port Szaid-i lelátón agyontaposott, a szűk öltözőfolyosón megfulladt emberek halála felett nem hunynak szemet az egyiptomiak. Csütörtök reggel óta egyre többen gyülekeznek Al-Ahli-mezben a Tahrír téren, egyesek felborított autókkal próbálják elzárni az oda vezető utakat. A legfelsőbb katonai tanács ugyan létrehozott egy bizottságot a tragikus események kivizsgálására, cikkünk megjelenése előtt kevéssel pedig menesztették a Port Szaid-i kormányzót és a futballszövetség vezérkarát, de elképzelhető, hogy ez is kevés lesz az arab tavasz második hullámának megfékezésére.
Kairóban a belügyminisztériumnál tüntettek és kövekkel dobálták csütörtök este a rendőröket az al-Ahli futballklub szurkolói, akik a katonai kormányzatot teszik felelőssé azért, hogy előző nap Port Szaíd stadionjában bekövetkezhetett a katasztrofális tömegverekedés – közölték a hírügynökségek. (MTI)